Pomocnik Historyczny

Cena walki

Złota legenda polskich pilotów

Lotnicy 317. dywizjonu myśliwskiego. Od lewej stoją: Stanisław Bochniak, Tadeusz Tamowicz, Jerzy Krzysztofiński, Antoni Błażejczyk, Adolf Pietrasiak, Witold Łanowski, Władysław Pawłowski, Malinowski, Przesław Sadowski, Florian Martini, Marian Trzebiński, Stanisław Skalski, Paweł Niemiec, Jerzy Mencel, Zbigniew Janicki, Jerzy Zbrożek, Stanisław Łukaszewicz, Ludwik Martel, Malinowski, Roman Hrycak, Wisiorek, Makowski. Na lewym skrzydle od lewej: Ryszard Lewczyński, Tadeusz Hanzelka, Edward Kostański, Walenty Kierski. Na prawym skrzydle od prawej: Adam Kolczyński, Władysław Grobelny, Wacław Fraczek, Kazimierz Sztramko. Na dziobie siedzi Teofil Szymankiewicz. Lotnicy 317. dywizjonu myśliwskiego. Od lewej stoją: Stanisław Bochniak, Tadeusz Tamowicz, Jerzy Krzysztofiński, Antoni Błażejczyk, Adolf Pietrasiak, Witold Łanowski, Władysław Pawłowski, Malinowski, Przesław Sadowski, Florian Martini, Marian Trzebiński, Stanisław Skalski, Paweł Niemiec, Jerzy Mencel, Zbigniew Janicki, Jerzy Zbrożek, Stanisław Łukaszewicz, Ludwik Martel, Malinowski, Roman Hrycak, Wisiorek, Makowski. Na lewym skrzydle od lewej: Ryszard Lewczyński, Tadeusz Hanzelka, Edward Kostański, Walenty Kierski. Na prawym skrzydle od prawej: Adam Kolczyński, Władysław Grobelny, Wacław Fraczek, Kazimierz Sztramko. Na dziobie siedzi Teofil Szymankiewicz. Ośrodek Karta w Warszawie

Uśmiechnięty młody pilot stoi przed spitfire’em. Samolot to autentyk z czasów II wojny, a pełnowymiarowa figura wykonana na podstawie archiwalnego czarno-białego zdjęcia przedstawia Franciszka Kornickiego, który walczył z Niemcami w dywizjonie 303, a później dowodził dywizjonem 308. W 2018 r. Polak został bohaterem wystawy przygotowanej na 100-lecie Królewskich Sił Powietrznych w londyńskim muzeum lotnictwa. Wybrało go ponad 300 tys. internautów i czytelników „The Daily Telegraph”. Przypomina o tym, że Polskie Siły Powietrzne były istotną częścią Royal Air Force. I to niemałą – w latach 1940–47 przez PSP przewinęło się ponad 17 tys. osób.

Złotą legendę zgarnęli oczywiście piloci biorący udział w największej batalii lotniczej II wojny – Bitwie o Anglię. I nic dziwnego, skoro związane z olbrzymim wysiłkiem zwycięstwo w niej zmusiło Hitlera do zmiany planów. Walczyło w tej bitwie 145 Polaków. Uznaniem są otoczeni zwłaszcza piloci myśliwców. Ci, którzy podejmowali podniebne pojedynki i malowali na kadłubach samolotów czarne krzyże symbolizujące kolejnych zestrzelonych wrogów. Oni skupiają uwagę i podziw, o nich kręci się filmy (na ekrany weszły niedawno dwa najnowsze: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” i „303. Bitwa o Anglię”), wystawia musicale („Piloci” w Teatrze Roma).

Poświęcając asom myśliwskim główną część tego wydania, nie zapominamy jednak o innych; prezentujemy pokrótce wszystkie polskie dywizjony, ich historię i dokonania. Piszemy o pilotach bombowców, których loty nad Francję i Niemcy wiązały się z tak olbrzymimi stratami własnymi, że nazywano te misje rzezią; o lotnikach wożących nad Polskę cichociemnych, docierających ze zrzutami dla AK i powstania warszawskiego. Za każdy użyczony im do walki samolot, część zamienną i wystrzelony pocisk Polacy mieli płacić.

Pomocnik Historyczny „Lotnicy” (100139) z dnia 28.10.2018; Wstęp; s. 3
Oryginalny tytuł tekstu: "Cena walki"
Reklama