Pomocnik Historyczny

62. Czy w okresie stalinowskim dokonał się skok modernizacyjny?

Nowa Huta (Kombinat im. Lenina), Kraków, 1965 r. Nowa Huta (Kombinat im. Lenina), Kraków, 1965 r. Forum
Medal Zasłużonemu Przodownikowi Pracy Socjalistycznej.AN Medal Zasłużonemu Przodownikowi Pracy Socjalistycznej.

Okres stalinowski przeorał i trwale zmienił polską gospodarkę. Pytanie, czy był to skok modernizacyjny, wymaga bardziej złożonej odpowiedzi. W 1947 r. podczas konferencji partii komunistycznych i robotniczych w Szklarskiej Porębie zadecydowano, że istnieje tylko jedna droga do socjalizmu – wytyczona przez Kreml – i wszyscy powinni ją naśladować. W gospodarce wzór ten oznaczał dążenie do samowystarczalności (autarkii), priorytet przemysłu ciężkiego, uzyskanie efektu bardzo taniej siły roboczej poprzez sztuczne zaniżenie cen żywności i dostosowany do tego poziom płac oraz kolektywizację rolnictwa.

Dążenie do samowystarczalności okazało się nieusuwalną cechą systemu. W okresie międzywojennym, kiedy podobny model rozwoju przyjmowano w ZSRR, uzasadniano to tym, że jedyny kraj socjalistyczny musi działać we wrogim otoczeniu. Teraz, kiedy istniało już kilka państw socjalistycznych, można było dążyć do samowystarczalności w ramach bloku. Tymczasem nowa polityka zakładała samowystarczalność każdego z osobna. Z ekonomicznego punktu widzenia był to absurd. ZSRR, budując sobie strefę wpływów, nie ustawił gospodarek państw satelickich jako komplementarnych wobec jego własnej. Narzucił tworzenie pomniejszonych kopii. Korzyści, jakie mógł z tego odnieść, były mocno problematyczne. Mieliśmy tu do czynienia z prymatem ideologii nad realizmem, ze szkodą dla gospodarki. Po 1956 r. próbowano, na ogół bezskutecznie, przezwyciężyć tendencje autarkiczne, okazały się one jednak jednym z trwałych filarów systemu.

Wracając do polskiej perspektywy: z pewnością dokonał się wówczas skok w zakresie industrializacji i, co za tym idzie, urbanizacji kraju. Zbudowano zręby wielkiego przemysłu. Sukces ten miał jednak pewne strukturalne słabości.

Po pierwsze – industrializacja dokonała się pod osłoną autarkii, w warunkach odcięcia od gospodarki światowej, niejako pod kloszem.

Pomocnik Historyczny „100 pytań na 100 lat” (100134) z dnia 09.07.2018; PRL; s. 68
Reklama