Pomocnik Historyczny

6. Czy w 1920 r. Zachód był gotów poświęcić Polskę?

Poparcie dla Polski w paryskim dzienniku „Le Petit Journal” w wydaniach z 1920 r. Poparcie dla Polski w paryskim dzienniku „Le Petit Journal” w wydaniach z 1920 r. Getty Images, Leemage

Pewien polski historyk niedawno ujął tę kwestię dobitniej, tytułując swą książkę „Pierwsza zdrada Zachodu”; bez znaku zapytania. „Pierwsza” sugeruje kolejne.

Spójrzmy na uwarunkowania. Polska odrodziła się w 1918 r. dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności. Normalnie ktoś wygrywa wojnę, jego przeciwnik przegrywa. Wynik I wojny światowej to zjawisko unikatowe: przegrały i rozsypały się wszystkie trzy mocarstwa rozbiorowe. Polska – różne instytucje, jednostki wojskowe, samorządy i partie polityczne – przejmowały władzę stopniowo, między końcem października a połową listopada. Państwo nie posiadało armii, z samorządu szybko klecono zalążkową administrację cywilną, brakowało żywności, węgla i – co w tym kontekście najważniejsze – granic.

O zachodniej miała decydować konferencja paryska (styczeń–czerwiec 1919 r.), na wschodzie rozpościerał się obszar do zagospodarowania, gdzie Polska rościła sobie pretensje do tych samych terenów co Litwa, efemeryczny ruch białoruski i słabiutka – choć wielka obszarem – Ukraina. Do Brześcia Litewskiego i powiatów na wschód od miasta pretensje zgłaszało pięć komitetów narodowych. Najważniejszymi konkurentami Polaków jednak byli biali i czerwoni Rosjanie. Pierwsi chcieli powrotu do zachodniej granicy Rosji z 1914 r., kiedy sięgała ona po Kalisz. Drudzy anulowali traktaty rozbiorowe z końca XVIII w. Przyznali wszystkim narodom państwa carów prawo do samostanowienia, licząc na to, że lokalne rewolucje bolszewickie uczynią tę kwestię bezprzedmiotową.

Józef Piłsudski czekał, kto wygra w rosyjskiej wojnie domowej. Jego pomysł na nową mapę tej części Europy polegał na stworzeniu samodzielnej, zależnej od Polski Ukrainy, której istnienie pozbawiłoby Rosję statusu mocarstwa europejskiego.

Pomocnik Historyczny „100 pytań na 100 lat” (100134) z dnia 09.07.2018; II RP; s. 12
Reklama