Pomocnik Historyczny

Czwarta żydowska

Antysyjonizm i emigracja marcowa

Kontrola w Urzędzie Celnym, Warszawa, 1968 r. Kontrola w Urzędzie Celnym, Warszawa, 1968 r. Zbyszko Siemaszko / Forum
Po Marcu ’68 za zamknięte granice z PRL wypchnięto osoby oskarżane o syjonizm.
Dokument Podróży wystawiany zamiast paszportu przez władze PRL osobom emigrującym po Marcu 1968 r.Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dokument Podróży wystawiany zamiast paszportu przez władze PRL osobom emigrującym po Marcu 1968 r.

Czwarta fala. Pół wieku temu, w latach 1968–69, opuściła Polskę ostatnia fala emigrantów, których deklarowanym celem wyjazdu był Izrael. Nazwano ją emigracją marcową lub pomarcową, ponieważ uruchomiły ją wydarzenia Marca 1968 r., w szczególności hałaśliwa kampania przeciwkosyjonistom – jak w orwellowskim języku ówczesnej propagandy nazywano Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia.

Była to czwarta już fala żydowskiej emigracji z Polski po II wojnie światowej. Pierwsza ruszyła wkrótce po uwolnieniu od niemieckiej okupacji, a gwałtownie wezbrała po pogromie kieleckim latem 1946 r. W ciągu kilku następnych miesięcy opuściło Polskę ok. 70 tys. Żydów, a łączna liczba żydowskich emigrantów w dwu powojennych latach sięgnęła 130 tys. Fala druga odpłynęła w latach 1949–50, w wyniku tajnego porozumienia z rządem Izraela, zabierając blisko 30 tys. osób. Fala trzecia wezbrała w 1956 r., gdy postalinowska odwilż rozszczelniła granice: w ciągu czterech lat objęła ponad 50 tys. osób. W ten sposób z około ćwierci miliona Żydów, którzy przeżyli Zagładę w Polsce lub powrócili tu po wojnie, pozostało do 1967 r. ok. 25 tys.

Zwiastuny burzy. Czynnikami dotychczasowej emigracji było z jednej strony przyciąganie państwa żydowskiego i chęć połączenia z bliskimi mieszkającymi w różnych krajach oraz z drugiej strony wypychające z Polski lęk przed antysemityzmem i niechęć do komunistycznych porządków. Żydzi, którzy pozostali w kraju do 1968 r., należeli do najsilniej z Polską związanych. Zwłaszcza młode pokolenie, wychowane w PRL, nie znało już jidysz i było z reguły odległe od żydowskiej tradycji. Antysemicka kampania wiosną 1968 r. była dla tej grupy szokiem.

Pewne sygnały nadchodzącej burzy pojawiły się już w czerwcu 1967 r.

Pomocnik Historyczny „Za chlebem i wolnością” (100132) z dnia 04.06.2018; PRL; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Czwarta żydowska"
Reklama