Pomocnik Historyczny

Francja: Paryski Maj

Apogeum studenckiej rewolty w Paryżu, 15 maja 1968 r. Apogeum studenckiej rewolty w Paryżu, 15 maja 1968 r. Getty Images
Bezpośrednim efektem rewolty studentów było odejście na polityczną emeryturę ojca powojennej Francji Charles’a de Gaulle’a, dalekosiężnym – społeczne przemiany, głównie w sferze obyczajowej.
Portret Karola Marksa na paryskiej Sorbonie.AN Portret Karola Marksa na paryskiej Sorbonie.

Stabilizacja po francusku. „Francja jest nudna” – tak 15 marca 1968 r. pisał francuski dziennik „Le Monde”. Dokładnie tydzień później w podparyskim Nanterre grupa studentów wtargnęła do żeńskich akademików, paląc przy tym flagę amerykańską. Ale nikt nie potraktował tego poważnie. Bo czy zasługiwało na to wezwanie do „uwolnienia więźniarek” i utworzenia koedukacyjnych akademików? Widziano w tym co najwyżej wybryk rozwydrzonej młodzieży studenckiej. Zresztą nie pierwszy na tym uniwersytecie od początku roku. Kiedy 8 stycznia przybył tam minister do spraw młodzieży i sportu, aby uroczyście otworzyć nowy basen, jego wystąpienie zostało przerwane przez 23-letniego studenta socjologii Daniela Cohn-Bendita.

Incydenty w Nanterre zostały zatem zignorowane przez francuskie władze. Prezydent Charles de Gaulle zdawał się nie dostrzegać zbliżającego się zagrożenia. W życzeniach noworocznych na 1968 r., oceniając stan państwa, z ufnością i optymizmem patrzył w przyszłość. Wydawało się, że Francuzi myśleli podobnie. Zabliźniły się rany po wojnie algierskiej, kraj mógł się cieszyć stabilnymi instytucjami i szybko rozwijającą się gospodarką. Ludzie korzystali z dobrodziejstw społeczeństwa konsumpcyjnego – kupowali coraz więcej, wyjeżdżali na letnie wakacje.

Ale od pewnego czasu dał się zauważyć wzrost poczucia niepewności. W wyniku koncentracji produkcji zaczęło przybywać bezrobotnych, a wzrost płac nie nadążał za wzrostem cen. Pojawiły się też symptomy wskazujące na możliwość przesilenia politycznego i koniec ery de Gaulle’a. Francuzi byli coraz bardziej znużeni jego paternalistycznym systemem sprawowania władzy. Skupieni na sprawach codziennych, nie byli skłonni realizować jego planów budowy wielkiej Francji.

Pomocnik Historyczny „Rewolta 1968” (100128) z dnia 26.02.2018; Odcienie rebelii; s. 78
Reklama