„Poświęcił wszystko dla służby republice”
Tadeusz Kościuszko: Republikanin, naczelnik, inżynier
Już niedługo do kin trafi „Kos”, film nagrodzonego Paszportem POLITYKI 2023 Pawła Maślony.
Polecamy Państwu wydany przez POLITYKĘ „Pomocnik historyczny: Tadeusz Kościuszko. Republikanin, naczelnik, inżynier”, który jest dostępny dla subskrybentów naszych pakietów Premium i Universum.
W wersji papierowej „Pomocnik historyczny: Tadeusz Kościuszko. Republikanin, naczelnik, inżynier” jest do kupienia w Sklepie Polityki.
Najwcześniejsze lata. Tadeusz Kościuszko wywodził się ze starego rodu szlacheckiego Wielkiego Księstwa Litewskiego, sięgającego korzeniami XV w. Wówczas to książę litewski i król polski Kazimierz Jagiellończyk docenił przodka Tadeusza, bojara Fiodora, i nadał mu Siechnowicze, dobra w województwie brzeskim na Polesiu.
W czasie gdy na świecie pojawił się przyszły naczelnik powstania, dobra te, mocno zadłużone, były już sprzedane, a rodzina gospodarowała jako dzierżawcy na folwarku należącym do Sapiehów – Mereczowszczyźnie, także na Polesiu. Po latach udało się uzbierać kapitał na wykupienie ojcowizny, dlatego miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki – Siechnowicze czy Mereczowszczyzna – bywa przedmiotem sporów. Za bardziej prawdopodobne uchodzi to drugie. (Obie miejscowości są obecnie w granicach Białorusi).
Przyszły bohater dwóch światów ujrzał światło dzienne w lutym 1746 r. w drewnianym dworze z dwuspadowym dachem krytym strzechą, któremu bliżej było do chałup chłopskich niż pałaców magnaterii.