1. Przybory do pisania. Cesarz nieustannie pracował, przeglądając dokumenty i robiąc adnotacje. Zestaw do pisania był mu niezbędny.
2. Podróże. Specjalny wagon cesarski, ogrzewany gorącą wodą i z oświetleniem gazowym, wyposażony w telegraf. Na podłodze leżały perskie kobierce.
3. Łyżwy dziecięce. Franciszek Józef miał czas na beztroską zabawę wyłącznie jako kilkulatek.
4. Polowanie. Cesarz był namiętnym myśliwym. Podczas kilkutygodniowych wakacji, spędzanych zazwyczaj w Bad Ischl, polował prawie codziennie. Średnio rocznie kładł trupem 850 sztuk zwierzyny.
5. Lipicany. Specjalnie dla monarchy hodowano lipicany o siwej maści, masywne, z domieszką krwi hiszpańskiej. Używał ich podczas imprez oficjalnych i podróży.
6. Kufel do piwa. Cesarz pijał niewiele, czasem czerwone wino, czasem bawarskie piwo. Jego osobisty kufel zdobiony rzeźbami zwierzęcymi z jeleniego rogu, 1872 r.
7. Toaleta przenośna. Z porcelany i drewna, obita skórą, wykonana dla sześcioletniego arcyksięcia.
8. Używki. Cesarz był namiętnym palaczem tytoniu. Na fot. z cygarem, 1863 r.
9. Cygara. Pudełko do ich przechowywania i ulubiona marka cesarza – Virginia. Ograniczył palenie dopiero w starszym wieku, pozwalając sobie na cygaro Virginia tylko raz do roku, w dzień urodzin.
10. 11. Papierośnica i zapalniczka. Srebrna zapalniczka ze złoconym inicjałem cesarza „FJ I” i papierośnica ze skóry alpaki. Widać wytłoczoną na niej dewizę władcy „viribus unitis” (wspólnymi siłami).
12. Zegarek kieszonkowy.