Pomocnik Historyczny

Szpiegowanie ponad podziałami

Historia polsko-japońskiej współpracy wywiadowczej

Chiune Sugihara z rodziną oraz pracownikami konsulatu japońskiego w Kownie. Chiune Sugihara z rodziną oraz pracownikami konsulatu japońskiego w Kownie. AN
Historia polsko-japońskiej współpracy wywiadowczej pokazuje, że tajne służby mogą znaleźć wspólny język nawet wtedy, gdy ich kraje oficjalnie toczą wojnę.
Kpt. Alfons Jakubianiec, oficer wywiadu polskiego, któremu pomocy udzielił wywiad japoński.Ośrodek Karta w Warszawie Kpt. Alfons Jakubianiec, oficer wywiadu polskiego, któremu pomocy udzielił wywiad japoński.

Na ratunek dwójkarzom. 20 sierpnia 1940 r. samochód na dyplomatycznych numerach opuszcza teren japońskiego konsulatu w Kownie. Jadą nim do Niemiec dwaj sekretarze placówki – Jerzy Kuncewicz i Nikołaj Błochin. Mają japońskie dyplomatyczne paszporty, wystawione przez konsula Chiune Sugiharę. Za kilka dni spotkają się z nim w Berlinie.

W rzeczywistości Jerzy Kuncewicz nazywa się Alfons Jakubianiec, jest 35-letnim kapitanem WP i oficerem wojskowego wywiadu – Dwójki. Podobnie jak jego współtowarzysz por. Leszek Daszkiewicz, używający też nazwiska Jan Pelc. Gdy opuszczają Litwę i przez Prusy Wschodnie kierują się w stronę Berlina, kraje bałtyckie są już od ponad dwóch miesięcy okupowane przez Armię Czerwoną. Trwa polowanie sowieckich służb na dwójkarzy, których wielu schroniło się na terenach Litwy, Łotwy i Estonii po klęsce wrześniowej.

Z pomocą polskim oficerom wywiadu przyszli… Japończycy. Gdy Jakubianiec i Daszkiewicz ewakuują się sprzed nosa NKWD na Litwie, attaché wojskowy na Łotwie Hiroshi Ounuchi zabiera statkiem z Rygi do Sztokholmu innego oficera Dwójki – 40-letniego mjr. Michała Rybikowskiego. On również został wyposażony w japoński paszport na nazwisko Peter Iwanow. Jakubianiec, Daszkiewicz i Rybikowski nie są jedynymi, którym japoński wywiad udzielił pomocy.

Już jesienią 1939 r. w Bukareszcie doszło do spotkania oficerów II Oddziału z Uedo Masao, wcześniej szefem misji wojskowej w Warszawie. Tematem rozmów było kontynuowanie w nowych warunkach trwającej od ponad 16 lat udanej polsko-japońskiej współpracy wywiadowczej. Jak doszło do tego, że Polska, sojusznik aliantów, przez niemal cały okres II wojny światowej wymieniała informacje z Japonią, sojusznikiem III Rzeszy?

Pomocnik Historyczny „Tajniki II wojny” (100094) z dnia 23.04.2015; Wojny szpiegów; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpiegowanie ponad podziałami"
Reklama