Temat tygodnia

Temat tygodnia. Odc. 191

Migracje, kuszący populizm, palące problemy. Czy Donald Tusk dowiezie? Ma ogromny problem

Donald Tusk wywołał ogromne emocje, ogłaszając nową strategię migracyjną dla Polski. Co to oznacza dla praw człowieka? Czy rzeczywiście mamy do czynienia z dużą „presją migracyjną”? Po co Niemcy używają sztucznej inteligencji do rozpatrywania wniosków o azyl? I czy populizm stanie się metodą rządzenia w czasach, gdy wyborcy oczekują sprawczości i efektów. O tym Mateusz Mazzini w rozmowie z Karoliną Lewicką, nową gospodynią podkastu „Temat tygodnia”.

„Emocje poruszają ludzi szybciej niż fakty”, twierdził pisarz i dziennikarz Walter Lippmann. Ta fraza znajduje zastosowanie również w kontekście gorącej dyskusji o migracji, która wybuchła z nową mocą po ogłoszeniu przez Donalda Tuska strategii migracyjnej dla Polski. Zapowiedź zawieszenia prawa do azylu wywołała spore kontrowersje. Polski rząd powołuje się na model fiński i forsuje swoje pomysły na forum UE. Czy zatem główny nurt polityczny przesuwa się w Europie na prawo? Na to by wskazywały wyniki niedawnych wyborów w Austrii i niemieckich landach. Uszczelnianie granic popierają poszczególne społeczeństwa, a przywódcy, odwołując się do ich lęków, cementują swoją władzę.

Albo sprawę załatwią populiści, albo demokracja liberalna – cytuje Donalda Tuska Karolina Lewicka, zastanawiając się, czy odbierając populistom ich instrumenty, można skutecznie rządzić, ale przede wszystkim realnie rozwiązywać problemy, jak ten na wschodniej granicy.

Gdybyśmy tworzyli tekst pisany, tobyśmy to chyba dwiema czerwonymi kreskami podkreślili: szlak migracyjny idący przez Puszczę Białowieską z Białorusi do Polski jest szlakiem całkowicie sztucznym i celowo otwartym przez reżim Łukaszenki, działający jako podwykonawca reżimu Władimira Putina – przypomina Mateusz Mazzini, reporter, socjolog, autor tekstu „Gra w chronionego” w najnowszej „Polityce”. A Karolina Lewicka zauważa: – Nie zajmujemy się problemem mieszkaniowym. Służba zdrowia leży od 30 lat. Edukacja? Każdy ma inne pomysły, nie ma ciągłości. Zaczynamy stwarzać świat od każdego poniedziałku powyborczego i nie zajmujemy się tym wszystkim, bo to nas przerasta i przygniata. Stwarzamy więc jakiś inny problem i zaczynamy się nim zajmować na wielką skalę. Bo co szkodzi politykom stać na granicy?

Co to wszystko oznacza dla praw człowieka w Europie? Czy rzeczywiście mamy do czynienia z dużą „presją migracyjną”? Po co Niemcy używają sztucznej inteligencji do rozpatrywania wniosków o azyl? I czy populizm stanie się metodą rządzenia w czasach, gdy wyborcy oczekują sprawczości i efektów. O tym Mateusz Mazzini w rozmowie z Karoliną Lewicką, nową gospodynią podkastu „Temat tygodnia”.

***

Cieszymy się, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

Donald Tusk w Orzyszu, 14 października 2024 r.Kancelaria Prezesa RMDonald Tusk w Orzyszu, 14 października 2024 r.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama