Postnormalność

Postnormalność. Odc. 9

Pandemia pogłębiła podziały: polityczne i pokoleniowe

Co kształtuje europejską wyobraźnię polityczną – rozpiętą między strachem przed wyginięciem ludzkiego gatunku a lękiem przed kurczącymi się narodami? Rozmowa z politologiem Ivanem Krastevem.

– Są dwa dominujące wyobrażenia, wokół których ogniskuje się debata europejska. Po pierwsze, kwestia klimatu i fakt, że za dwa lub trzy pokolenia – jeśli nie zmienimy naszych nawyków – nie będzie życia na Ziemi. To młodzi ludzie w tej sprawie protestują, prosząc o radykalną politykę i radykalną zmianę naszego stylu życia. Z drugiej strony jest narracja demograficzna poczucie, że żyjemy w narodach, które się starzeją i zanikają – i prawdopodobnie za dwa lub trzy pokolenia nie będzie Polaków ani Bułgarów. I te dwa wyobrażenia – jednych o byciu ostatnimi ludźmi na Ziemi, drugich o byciu ostatnimi Polakami na Ziemi – stoją naprzeciw siebie i się konfrontują – opowiada Ivan Krastev.

Między technologią a naturą rozgrywa się wielka gra, której stawką jest nasza przyszłość. Globalna pandemia, która przerwała łańcuchy dostaw, opróżniła szklane biurowce i dała nam czas na przemyślenie życiowych wyborów, jest świetnym pretekstem do pogłębionej refleksji nad tym, jak może wyglądać świat, gdy się z niej wykaraskamy.

Wiemy już, że nie zatrzęsła w posadach światowym porządkiem. Bogatsi są jeszcze bogatsi, cyfrowi giganci trzymają nas w szachu, a populiści – nawet jeśli odchodzą z urzędu – zostawiają w spadku poturbowane instytucje i rzeszę obywateli podejrzliwych wobec systemu. Mimo wszystko okazji do głębokiej przebudowy nie można zmarnować.

Co dwa tygodnie wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozkładamy na czynniki pierwsze śmiałe wizje i pomysły, które będą kształtować naszą zbiorową wyobraźnię w najbliższych latach.

W dziewiątym odcinku gościem jest Ivan Krastev, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii.

Partnerem podkastu „Postnormalność” jest firma Provident.

..

Protest w obronie klimatu w szwajcarskim Bernie, 22 października 2021 r.Arnd Wiegmann / Reuters/ForumProtest w obronie klimatu w szwajcarskim Bernie, 22 października 2021 r.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama