– Musimy wziąć w nawias hasła takie jak „prawda” czy „wartości” – nie dlatego, że są nieistotne, ale że nie mamy po prostu luksusu, by się na nich skupić. Musimy podejmować decyzje, czy to dotyczące pandemii, czy kryzysu klimatycznego, czy upadku naszego ekosystemu, zdając sobie sprawę, że są czynniki, o których wiemy, że ich nie znamy, ale też takie, o których nie wiemy, że ich nie znamy – mówi Silvio Funtowicz.
Między technologią a naturą rozgrywa się wielka gra, której stawką jest nasza przyszłość. Globalna pandemia, która przerwała łańcuchy dostaw, opróżniła szklane biurowce i dała nam czas na przemyślenie życiowych wyborów, jest świetnym pretekstem do pogłębionej refleksji nad tym, jak może wyglądać świat, gdy się z niej wykaraskamy.
Wiemy już, że nie zatrzęsła w posadach światowym porządkiem. Bogatsi są jeszcze bogatsi, cyfrowi giganci trzymają nas w szachu, a populiści – nawet jeśli odchodzą z urzędu – zostawiają w spadku poturbowane instytucje i rzeszę obywateli podejrzliwych wobec systemu. Mimo wszystko okazji do głębokiej przebudowy nie można zmarnować.
Co dwa tygodnie wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozkładamy na czynniki pierwsze śmiałe wizje i pomysły, które będą kształtować naszą zbiorową wyobraźnię w najbliższych latach.
W szóstym odcinku gościem jest Silvio Funtowicz, filozof nauki i wykładowca na uniwersytecie w Bergen.
Partnerem podkastu „Postnormalność” jest firma Provident.