Postnormalność

Postnormalność. Odc. 2

Umysł zbiorowy, czyli co po sztucznej inteligencji

Jak rządzić w oparciu o wszystkie możliwe dostępne formy wiedzy i doświadczeń? Rozmowa z Geoffem Mulganem, profesorem na UCL w Londynie.

Między technologią a naturą rozgrywa się wielka gra, której stawką jest nasza przyszłość. Globalna pandemia, która przerwała łańcuchy dostaw, opróżniła szklane biurowce i dała nam czas na przemyślenie życiowych wyborów, jest świetnym pretekstem do pogłębionej refleksji nad tym, jak może wyglądać świat, gdy się z niej wykaraskamy.

Wiemy już, że nie zatrzęsła w posadach światowym porządkiem. Bogatsi są jeszcze bogatsi, cyfrowi giganci trzymają nas w szachu, a populiści – nawet jeśli odchodzą z urzędu – zostawiają w spadku poturbowane instytucje i rzeszę obywateli podejrzliwych wobec systemu. Mimo wszystko okazji do głębokiej przebudowy nie można zmarnować.

Co dwa tygodnie wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozkładamy na czynniki pierwsze śmiałe wizje i pomysły, które będą kształtować naszą zbiorową wyobraźnię w najbliższych latach.

W drugim odcinku gościem jest Geoff Mulgan OBE, profesor polityk publicznych i innowacji społecznych na UCL w Londynie, były prezes fundacji NESTA i szef doradców premiera Wielkiej Brytanii Tony′ego Blaira.

Geoff Mulgan OBEAnton Novoderezhkin / TASS/ForumGeoff Mulgan OBE

Reklama
Reklama