Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 55

Dlaczego Polacy wracający z Francji czuli się obcy we własnym kraju? Tłumaczy Aleksandra Suława

Polacy, którzy w latach 20. XX w. wyjechali za pracą do Francji, żyli na granicy dwóch światów – idealizowanej ojczyzny i obcej codzienności. Dlaczego ich powroty były trudniejsze, niż się wydaje, i co sprawiło, że przez lata uznawano ich za „innych”?

W najnowszym odcinku podkastu „Polityka o historii” Aleksandra Suława, autorka nagrodzonej w zeszłym roku nagrodą historyczną Polityki książki „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji”, opowiada o losach Polaków, którzy w latach 20. XX w. wyjechali za pracą do Francji. Rozmowę prowadzi Agnieszka Krzemińska.

Wyjazdy były możliwe dzięki międzynarodowym umowom, a emigranci trafiali do północnofrancuskich kopalń, fabryk oraz na wieś. Życie na obczyźnie było trudne, a powroty do Polski, choć możliwe, często wiązały się z wyzwaniami. Wielu reemigrantów po powrocie do ojczyzny musiało zmierzyć się z niechęcią otoczenia i łatką wywyższających się „Francuzów”.

Grupa ta, choć mało znana, wciąż fascynuje. Zachowując odrębność kulturową, w latach 70. rozmawiali po francusku, tańczyli do piosenek Edith Piaf i pielęgnowali francuskie zwyczaje. Autorka, bazując na historii własnej rodziny, odkrywa motywy ich tęsknoty – za Polską, którą opuścili, i Francją, która stała się dla nich utraconą ojczyzną.

Rozmowa z Aleksandrą Suławą przybliża codzienność tej zapomnianej grupy emigrantów i pyta, dlaczego ich historia pozostaje w cieniu.

***

Dziękujemy, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one dzięki wsparciu cyfrowych prenumeratorów. Ciesz się dostępem do wszystkich, także specjalnych materiałów „Polityki”, i dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

Gospodarstwo repatriantów z Francji w Pyrzycach k. Dębicy, 1948 r.Narodowe Archiwum CyfroweGospodarstwo repatriantów z Francji w Pyrzycach k. Dębicy, 1948 r.
Aleksandra SuławaAleksandra Suława/Materiały prywatneAleksandra Suława

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama