Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 54

Życie nie takie ukryte. Jak wyglądała codzienność osób LGBT+ w PRL

Dlaczego życie osób LGBT+ w PRL było mniej ukryte, niż mogłoby się wydawać? O codzienności osób nieheteronormatywnych w Polsce Ludowej Marcin Zaremba rozmawia z dr. Jędrzejem Bursztą i prof. Agnieszką Kościańską z Uniwersytetu Warszawskiego.

W najnowszym odcinku podkastu „Polityka o historii” Marcin Zaremba rozmawia z antropologami z Uniwersytetu Warszawskiego: dr. Jędrzejem Bursztą i prof. Agnieszką Kościańską, autorami książki „Odmieńczość. Obywatelstwo seksualne i archiwum”.

Dyskutują o mało znanych aspektach życia osób homoseksualnych w dekadzie gierkowskiej. Homoseksualność nie była penalizowana od 1932 r., co czyniło nasz kraj bardziej liberalnym niż inne państwa socjalistyczne, a nawet bardziej liberalnym niż Wielka Brytania.

Rozmowa dotyczy tego, czy i w jaki sposób w tamtym okresie mówiono o homoseksualności oraz jak wyglądała codzienność osób nieheteronormatywnych. Goście opowiadają o wyzwaniach, z jakimi bohaterowie ich wywiadów musieli mierzyć się w Polsce Ludowej, oraz o tym, jak ówczesne regulacje i normy społeczne wpływały na ich życie.

Prof. Agnieszka Kościańska jest autorką książek takich jak „Płeć, przyjemność i przemoc” oraz „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu”. Dr Jędrzej Burszta specjalizuje się w badaniach nad historią codziennego życia nienormatywnych obywateli w Europie Środkowej.

***

Cieszymy się, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

PRLZe zbiorów Krzysztofa Potaczały/mat. pr.PRL

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama