Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 53

Słowianie, Mieszko i mity: jak powstawała Polska? Nie zaczęło się w 966 r.

Dlaczego Polska nie powstała 14 kwietnia 966 r., Mieszko z zapałem handlował ludźmi, a granice jego kraju, które pokazujemy na mapach, są umowne? To wszystko tłumaczy archeolog prof. Przemysław Urbańczyk w rozmowie z Agnieszką Krzemińską.

W najnowszym odcinku „Polityka o historii” prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog związany z UKSW, analizuje początki polskiej państwowości i podważa tradycyjne mity, które utrwaliły się przez wieki. Rozmowę prowadzi Agnieszka Krzemińska.

Opowieści o początkach naszego państwa cieszą się dużą popularnością, szczególnie gdy mają charakter wzniosły, działając mobilizująco, wzmacniając dumę narodową i poczucie przynależności do wielkiej wspólnoty. Problem polega na tym, że początki są zwykle słabo udokumentowane, zwłaszcza jeśli chodzi o ludy niepiśmienne, takie jak Słowianie. Dodatkowo, zagłębiając się w dostępne źródła, odkrywamy, że rzeczywistość tych początków była mniej heroiczna, niż sugerują utrwalone przez wieki mity.

Prof. Przemysław Urbańczyk, od lat kwestionujący te mity, proponuje alternatywne interpretacje i odpowiada na pytania o głębokość naszych korzeni. Z rozmowy wynika, jak niewiele wiemy na temat tych odległych czasów. Pokazuje to, jak łatwo nadinterpretować fragmentaryczne dane i jak istotna jest elastyczność w interpretacji przeszłości.

***

Dziękujemy, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one dzięki wsparciu cyfrowych prenumeratorów. Ciesz się dostępem do wszystkich, także specjalnych materiałów „Polityki” i dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

Jak powstawała Polska?ForumJak powstawała Polska?

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama