Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 44

Na ile Cyd to Rodrigo? Nie taki idealny średniowieczny rycerz

Bohater „Poematu o Cydzie” to ideał średniowiecznego rycerza, który jest u nas mało znany. Mało kto wie, że jego pierwowzór – urodzony w 1043 r. Kastylijczyk Rodrigo Díaz – nie był tak idealny jak jego literacki odpowiednik.

Historyczka Joanna Mendyk, autorka pierwszej w języku polskim biografii tej postaci historycznej pt. „Dwie twarze bohatera”, opowiada, jaką Díaz odegrał rolę w czasach rekonkwisty, jak genialnym był przywódcą i wojownikiem i dlaczego już za życia stał się legendą. Jednocześnie podkreśla, że nie był bez skazy, jak wynikałoby z lektury poematu o Cydzie. Jako najemnik i oportunista lawirował między chrześcijańskimi a muzułmańskimi władcami, a na pewno nie był przez całe życie wiernym wasalem króla Alfonsa IV, z którym miał raczej skomplikowane relacje, a kolejne banicje wykorzystywał do budowania własnej potęgi.

Joanna Mendyk opowiada, jak to się zatem stało, że historyczna postać zmieniła się w literacki ideał niezłomnego wojownika z niewiernymi. I w jaki sposób literacki Cyd posłużył Hiszpanom do podbudowywania tożsamości.

Cyd, czyli Rodrigo DíazGranger History Collection/ForumCyd, czyli Rodrigo Díaz

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama