Polityka o historii. Odc. 1
Chiny jak smok budzą się ze snu. Na czym polega ich fenomen?
Zapraszamy do słuchania naszego nowego podkastu „Polityka o historii”. Gospodarzami rozmów będą Agnieszka Krzemińska, dziennikarka działu naukowego tygodnika „Polityka” oraz portalu projektpulsar.pl, a od września także dr hab. Marcin Zaremba, historyk i juror Nagród Historycznych POLITYKI. Punktem wyjścia będą „Pomocniki Historyczne”, ale pojawią się także rozmowy o ważnych książkach i debatach. Wraz z zaproszonymi gośćmi – głównie historykami, archeologami, kulturoznawcami, historykami sztuki, lingwistami i innymi badaczami przeszłości – prowadzący będą podróżować po różnych epokach i miejscach na globie.
Zaczynamy od historii Chińczyków. Pretekstem jest wznowienie „Pomocnika Historycznego” o tym tytule – właśnie trafił do kiosków. Naszym przewodnikiem jest tu dr hab. prof. Uniwersytetu SWPS Marcin Jacoby, sinolog, tłumacz, historyk sztuki, literaturoznawca, autor książek o Chinach i Korei. Ponieważ Chiny to jedyne starożytne państwo, jakie niemal nieprzerwanie istnieje do dziś od 4 tys. lat, zachowując tradycję i traktując swoją przeszłość jako źródło wzorców, wartości, symboli oraz inspiracji, w rozmowie opowiadamy tylko o niektórych zagadnieniach, które pozwalają trochę lepiej zrozumieć Państwo Środka.
Prof. Jacoby opowiada o stosunku do przeszłości Chińczyków, o piśmie chińskim, konstrukcji państwa, sztuce, ogromnej roli nauki i wykształcenia oraz miejscu kobiet w tym patriarchalnym społeczeństwie. Ponieważ Chiny w ostatnich latach niczym smok po ponadstuletnim śnie obudziły się i podnoszą głowę, odgrywając coraz większą rolę na arenie międzynarodowej, uzupełnienie wiedzy na temat korzeni tej niezwykłej cywilizacji to nie tylko fascynująca opowieść z zupełnie innego świata, to też sposób na zrozumienie ich fenomenu.