Jak wytrzymać ze sobą i światem. Podkast psychologiczny „Polityki”. Odc. 26
Samorzecznicy – kto to jest? I co to właściwie znaczy być w spektrum autyzmu
O samorzecznikach słyszymy ostatnio dosyć często, głównie przy okazji rozmów o spektrum autyzmu i innych formach neuroatypowości. Mało kto jednak dokładnie wie, kim są samorzecznicy, czym się zajmują i jaka jest historia tego ruchu.
Urszula Dawgiałło i Łukasz Majek ze Stowarzyszenia Samorzecznicze Spektrum Neuroróżnorodności opowiadają o tym wszystkim – także na podstawie własnych życiowych historii. Ale rozmawiamy też o tym, co to właściwie znaczy być w spektrum autyzmu: jak osoby o takiej konstrukcji odbierają świat (i jak wielkie są różnice także między nimi!), z czym się mierzą i co musi się stać, żeby mogły rozwijać się, tworzyć, wchodzić w relacje z innymi i cieszyć się życiem.
Można powiedzieć, że te wyzwania mają już charakter masowy. Według ubiegłorocznych danych NFZ osób z diagnozą autyzmu było w Polsce ponad 130 tys. To tylko część tej grupy. Wiele innych osób poddaje się diagnozom w placówkach i poradniach poza systemem publicznym – bo jego działanie, jak mówią, jest ponad możliwości ich układów nerwowych.
***
Cieszymy się, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.