Patronaty

Czy zjednoczy nas kwestia bezpieczeństwa? – Szkoła Liderów podsumuje 30 lat polskiego liderstwa podczas Gali Jubileuszu

Czy zjednoczy nas kwestia bezpieczeństwa? – Szkoła Liderów podsumuje 30 lat polskiego liderstwa podczas Gali Jubileuszu Czy zjednoczy nas kwestia bezpieczeństwa? – Szkoła Liderów podsumuje 30 lat polskiego liderstwa podczas Gali Jubileuszu mat. pr.
4 października 2024 w Warszawie odbędzie się Gala Jubileuszu z okazji 30-lecia Szkoły Liderów. To okazja do podsumowania trzech dekad polskiego liderstwa oraz zlokalizowania wyzwań na nadchodzące lata. Głównym motywem gali 30-lecia jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a wykłady na ten temat wygłoszą m.in. Swiatłana Cichanouska oraz Ołeksandra Matwijczuk.

Gala Jubileuszu będzie miała na celu nie tylko podsumowanie trzydziestu lat działalności fundacji, ale także refleksję nad przyszłością Polski i wyzwaniami, przed którymi stoimy — w tym, nad bezpieczeństwem naszego kraju — obecnie wartością nadrzędną oraz jedyną racją stanu. Dlatego też swoje przemówienia wygłoszą działaczki pochodzące zza naszej wschodniej granicy – Swiatłana Cichanouska oraz Ołeksandra Matwijczuk. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli min. Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, Prezydent Bronisław Komorowski czy Minister Adam Bodnar oraz posłowie i prezydenci miast.

Fundacja Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego jest najstarszym centrum edukacji przywódczej w Polsce. Od 1994 roku działa na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach liderstwa. Dba o jakość życia publicznego w Polsce i wśród Polaków za granicami. Wynajduje i wspiera liderów i liderki różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego oraz w partiach i organizacjach politycznych. Fundacja wierzy, że to właśnie osoby o zdolnościach przywódczych, pociągając za sobą innych, są motorem zmian.

– Nasza diagnoza mówi o tym, że jesteśmy wspólnotą zmęczoną podziałami, która ma tendencje do jednoczenia jedynie w momentach mobilizacji dużych ładunków emocji: śmierć Jana Pawła II, Euro 2012, inwazja Rosji na Ukrainę, Pandemia COVID-19, powódź itp. Każde z tych wydarzeń jest punktowe, a wybuch woli współpracy i pojednania szybko mija. Podtrzymywanie jedności w czasach względnego spokoju i wzmacnianie wspólnoty odpornej na wstrząsy, to zadanie współczesnych liderów, którzy często nie rozumieją wyzwań teraźniejszości. Widzimy to zarówno na poziomie samorządu, jak i administracji centralnej – tłumaczy Agnieszka Muras, wiceprezeska Zarządu Fundacji Szkoła Liderów. - Stawiamy tezę, że dziś jedyną racją stanu w Polsce jest bezpieczeństwo. Chcemy zmotywować audytorium do rozważań i podjęcia działań w zakresie bezpieczeństwa (cyfrowego, energetycznego, militarnego) oraz zarządzania ryzykiem i poszukać odpowiedzi, czy społeczność Szkoły Liderów jest tą, która może wpływać na procesy, które rzeczywiście bezpieczeństwo budują. Sprawdzamy, czy bezpieczeństwo jest kwestią, która może nas jednoczyć oraz czy da się budować w społeczeństwie trwałe sojusze wychodzące poza indywidualny światopogląd – dodaje Agnieszka Muras.

Z okazji jubileuszu Szkoła Liderów przygotowała także wyjątkowy raport: Drogowskaz dla Polski według liderek i liderów, łączący wiedzę i doświadczenie osób absolwenckich z 30-letnim doświadczeniem Fundacji. Tytułowy Drogowskaz dla Polski zostanie opublikowany w dniu Gali.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Polski, w którym odbędzie się Gala. Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców, Google, Fundacja Veolia oraz GenForward. Gala została objęta patronatami: Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni, Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Tygodnika Polityka, TOK FM, Magazynu Liberte! oraz portalu NGO.pl.

Reklama
Reklama