Patronaty

Bunt. Sprawa Litwinienki

Kontrowersyjny dokument o byłym agencie FSB, Aleksandrze Litwinience, zmarłym w Londynie po otrzymaniu śmiertelnej dawki radioaktywnego polonu.

Antyputinowski film, nad którym prace rozpoczęły się jeszcze przed śmiercią Litwinienki, obnaża politykę Kremla i metody działania FSB (dawnego KGB). Litwinienko krótko przed śmiercią oświadczył, że padł ofiarą zemsty prezydenta Putina, którego politykę ostro krytykował. Zdjęcia umierającego w szpitalu Litwinienki znalazły się w listopadzie 2006 roku na okładkach gazet całego świata, czyniąc z niego symbol walki z rosyjskim państwem policyjnym.

Andriej Niekrasow, bliski przyjaciel byłego rosyjskiego szpiega, towarzyszył Litwinience przez ponad 5 lat. Filmował go od momentu jego przymusowego wyjazdu z Rosji do Londynu, aż do jego ostatniego tchnienia.

Dokument pokazuje świat intryg, wielkiej polityki, miłości, lojalności i zdrady, który jest bardziej złożony i zapierający dech w piersi, niż jakakolwiek fabuła.

„Nakręcenie tego filmu było dla mnie osobistym katharsis, sposobem na poradzenie sobie z szokiem spowodowanym stratą przyjaciela, który zmarł okropną śmiercią na moich oczach" - mówi Niekrasow, który pozostał przy łóżku Litwinienki do samego końca. „Aleksander to prawdziwy męczennik. Jego śmierć była kulminacją tego, do czego dążył przez całe życie: obudzić świat do walki przeciwko bezlitosnemu rosyjskiemu państwu policyjnemu. Ten film jest hołdem dla niego i innych, którzy zmarli walcząc o wolność w naszym kraju w ostatnich latach".

O Aleksandrze Litwinience

Litwinienko, były podpułkownik rosyjskich służb bezpieczeństwa FSB, zmarł w Londynie 23 listopada 2006 roku w pierwszym w historii zabójstwie dokonanym przy użyciu materiału radioaktywnego. Scotland Yard twierdzi, że wysokotoksyczna, radioaktywna substancja polon 210 została wymieszana z jego herbatą 1 listopada, podczas spotkania z dwoma byłymi kolegami przybyłymi z Rosji.

Na łożu śmierci Litwinienko oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zlecenie morderstwa.

Urodzony w 1962 roku w Nalczyku na północnym Kaukazie, wstąpił do KGB w 1989 w trakcie odbywania służby wojskowej. W listopadzie 1998 roku ppłk Litwinienko kierował grupą oficerów FSB, która publicznie oskarżyła swoich przełożonych o korupcję, morderstwa, wyłudzenia i powiązania ze zorganizowaną przestępczością. Wśród oskarżeń był także zarzut próby zorganizowania zabójstwa oligarchy Borysa Bieriezowskiego.

Litwinienko został uwięziony w styczniu 1999 roku i oskarżony o złe prowadzenie się. Z zarzutów tych został w pełni oczyszczony październiku tego samego roku. Natychmiast został ponownie aresztowany w oparciu o szereg nowych zarzutów, a został zwolniony po wpłaceniu kaucji.

We wrześniu 2000 roku uciekł z Rosji do Turcji. 1 października 2000 roku wylądował wraz z żoną Mariną i synem Anatolem na lotnisku Heathrow w Londynie, gdzie poprosił o azyl polityczny. Brytyjskie obywatelstwo otrzymał w październiku 2006 roku. Podczas pobytu w Londynie Litwinienko był aktywny w kręgu politycznej emigracji. Szczególnie bliskie relacje nawiązał z Borysem Bieriezowskim.

Litwinienko jest autorem dwóch książek. Jedna z nich - „Wysadzić Rosję" (2002) zainspirowała powstanie wielokrotnie nagradzanego filmu Niekrasowa Disbelief (2004). Autor utrzymuje, że za zamachami terrorystycznymi na budynki mieszkalne w Moskwie we wrześniu 1999 roku stało FSB, a jej celem było doprowadzenie do wojny w Czeczenii i pomoc Władimirowi Putinowi w wygraniu wyborów prezydenckich. Gang z Łubianki (2003) jest autobiografią, która dokumentuje korupcję w FSB. Obie książki są zakazane w Rosji.


"Bunt. Sprawa Litwinienki" w reżyserii Andrieja Niekrasowa w kinach od 31 sierpnia. Dystrybucja Best Film.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną