Patronaty

"Jan Potocki. Daleka podróż"

 POLITYKA poleca książkę biograficzną „Jan Potocki. Daleka podróż“ Aleksandry Kroh.

Należę do światowej kongregacji maniaków Rękopisu znalezionego w Saragossie. Film Wojciecha Hasa oglądałem kilkadziesiąt razy. Do książki wracam co jakiś czas, towarzyszy mi w drodze. Dla takich, jak ja, pierwsza popularna biografia Jana Potockiego - pisarza i podróżnika, obywatela świata - jest lekturą obowiązkową. Aleksandra Kroh potwierdza podejrzenie, że Potocki ukrywa się pod  postaciami Rękopisu. On sam jest w pewnej mierze Alfonsem van Wordenem, kapitanem gwardii walońskiej, który w swoich oficjalnych podróżach stale zbacza z drogi, kuszony przez tajemniczych Gomelezów. To księga jego życia. Naszego także.
Tadeusz Sobolewski

Po trzech latach niestrudzonych badań, zmierzywszy się z masą rozproszonych źródeł, Aleksandra Kroh daruje nam dziś pełną wdzięku opowieść o przedziwnym życiu, z którego wyrosło do niczego niepodobne dzieło.
Bernard Gauthier, z przedmowy do francuskiego wydania

Dzieło czytelniczki zagorzałej i wymagającej
Jean Didier Wagneur, Libération, 6 I 2006 r.

Jan Potocki jest jednym z najpiękniejszych prezentów, jakie Polska sprawiła Europie.
Aleksandra Kroh
 

Aleksandra Kroh (ur. w 1939 roku w Łodzi) z wykształcenia jest fizykiem. Po kilkunastu latach pracy w Instytucie Chemii Fizycznej PAN przeniosła się w 1978 roku do Francji, gdzie pracowała w paryskim Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych. Od kilkunastu lat publikuje artykuły, reportaże, opowiadania i eseje. Biografia Jana Potockiego, jednego z jej ulubionych autorów, to jej trzecia książka po Les guerres sont loin i L’aventure du bilinguisme. 

 
Kup książkę w merlin.pl

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną