O Polityce

To jeszcze nie koniec

Czy i jak nagradzać artystów? Bartek Chaciński i Kamil Piotrowicz. Czy i jak nagradzać artystów? Bartek Chaciński i Kamil Piotrowicz. Bartek Chaciński / Polityka
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty

Czy nagrody są dobre dla artystów? Pytanie, wracające przy okazji różnych imprez i konkursów, tym razem pada w kontekście Paszportów POLITYKI. Uwagi sformułował w sieci Kamil Piotrowicz, pianista, kompozytor, muzyk sceny improwizowanej, współtwórca Idealistic Festival. Oraz gość naszego kulturalnego podkastu. Z argumentami mierzy się szef działu kultury POLITYKI Bartek Chaciński. Wspólnie próbujemy ustalić, czy i jak nagradzać artystów, jak rozdzielać publiczne środki i co można poprawić. Na początek można kulturalnie porozmawiać.

O ADHDShutterstockO ADHD

Nawet pół miliona dzieci w Polsce ma ADHD. Rzecz w tym, że system nie widzi ich ani ich rodziców. O tych lukach, stereotypach, a czasem też lekceważeniu ADHD („kiedyś dzieci były po prostu niegrzeczne, a i tak wyszły na ludzi”), mówi w polityka.pl Żaneta Hertz, dyrektorka przedszkola integracyjnego w Warszawie. „Dziecko z ADHD wstanie, stanie na głowie, zacznie się bawić, nie usłyszy dziesiątej prośby o umycie zębów, a potem piętnaście razy okrąży stół. Rodzic jest wyczerpany o 8.30, przed wyjściem do pracy”. Jak pomóc takiej rodzinie?

Światem fanów fantasy wstrząsnęły drastyczne doniesienia o przemocy, której dopuszczał się latami Neil Gaiman, ulubieniec mas, autor ekranizowanych książek („Sandman”, „Dobry omen”, „Koralina”), słynący z uprzejmości i swobody w relacjach z czytelnikami. O sprawie mówiło się pokątnie, a nabrała rozgłosu po publikacji „New York Magazine”. „Kwestia, która powraca od lat, to czy można słuchać skompromitowanego piosenkarza, oglądać filmy gwałciciela, trzymać na widoku obrazy potwora”, pisze na polityka.pl Michał R. Wiśniewski. I radzi poszukać sobie nowych idoli: „Dzisiejsza popkultura jest bezkresna, na pewno się ktoś znajdzie”.

Pomocnik Historyczny Dzieje KościołaPolitykaPomocnik Historyczny Dzieje Kościoła

Dla Kościoła katolickiego 2025 to – w zamyśle – rok szczególnej łaski (Jubileuszowy Rok Święty), a zarazem 60. rocznica obrad Soboru Watykańskiego II. Wznawiamy (i uzupełniamy) przy tej okazji Pomocnik Historyczny „Ziemskie dzieje Kościoła”, a wydaniu towarzyszy podkastowa rozmowa Agnieszki Krzemińskiej z prof. Robertem Wiśniewskim z Uniwersytetu Warszawskiego, autorem książki „Chrześcijanie pierwszych wieków. Wierni, biskupi, eremici”. Ekspert objaśnia, kim byli pierwsi prezbiterzy, dlaczego kobiety odsunięto od ołtarza i czy Rzymianie naprawdę rzucali chrześcijan lwom na pożarcie.

Kącik adopcyjny im. Stanisława Tyma.ShutterstockKącik adopcyjny im. Stanisława Tyma.

Kącik adopcyjny im. Stanisława Tyma, który zapowiedzieliśmy kilka stron wcześniej, ma swoją wirtualną odsłonę. W zakładce polityka.pl/zwierzeta znajdą Państwo aktualizowaną listę czworonogów – psów i kotów – które poszukują domu za pośrednictwem POLITYKI. Zamieściliśmy tutaj również artykuły, które pomogą podjąć decyzję o adopcji: opowiadamy w nich o zwyczajach, emocjach i lękach zwierząt domowych, o tym, w jaki sposób się komunikują, czym je karmić, jak trenować i co robić, żeby mieć z nimi lepsze relacje.

PolitykaKącik adopcyjny im. Stanisława Tyma - logo

Polityka 4.2025 (3499) z dnia 21.01.2025; To jeszcze nie koniec; s. 98
Reklama
Reklama