O Polityce

To jeszcze nie koniec

Dr Ilona Iłowiecka-Tańska Dr Ilona Iłowiecka-Tańska Anna Amarowicz / Polityka
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty

Książki najgrubsze, zachwycające, rozczarowujące – w podkaście „Kultura na weekend” Justyna Sobolewska podsumowuje rok literacki z gościnnym udziałem Pauliny Małochleb (blog „Książki na ostro”) i Wojciecha Szota („Gazeta Wyborcza”). Próbujemy ustalić, na czym polega fenomen „Mleczarza” Anny Burns i czego jest więcej w nowych polskich książkach: śmiechu czy traum? Rozmawiamy też o boomie na biografie i o „kraftowych” wydawnictwach, które przybliżają polskim czytelnikom mniej znaną literaturę z Estonii czy Łotwy. W poprzednim odcinku kulturalnego podkastu POLITYKI omawialiśmy seriale: dobre i gorsze. Ciąg dalszy to podsumowanie roku w filmie.

Czy smartfonów w szkołach należałoby zakazać? W podkaście „Nasza szkoła” stawiamy inne pytanie: jak korzystać z technologii z pożytkiem dla uczniów? Eksperci z Centrum Nauki Kopernik właśnie sprawdzają, czy telefony nadają się do szykowania szkolnych prezentacji, rozwiązywania quizów i wykonywania pomiarów na lekcjach biologii czy fizyki. Zakazy są mało pedagogiczne, a szkoły słabo wyposażone, więc może warto takie rozwiązania testować. Joanna Cieśla przepytuje dr Ilonę Iłowiecką-Tańską z CNK.

Dlaczego wspólne gotowanie i biesiadowanie łączy? To dobry temat do rozważań w porze karnawału. W najnowszym odcinku podkastu „Polityka o historii” Agnieszka Krzemińska zaprasza do podróży przez dzieje cywilizacji oglądane przez pryzmat diety. Co jedli hominini na szlaku łączącym Afrykę z Eurazją? Jak smakuje najstarsze piwo świata? Co się jadało na Bliskim Wschodzie i co się jada teraz? Gościem odcinka jest dr Piotr Kołodziejczyk, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki „Tam, gdzie mieszka wiatr. Archeologiczne zagadki Bliskiego Wschodu”. Smacznego!

Donald Trump człowiekiem roku według magazynu Time.materiały prasoweDonald Trump człowiekiem roku według magazynu Time.

Amerykański „Time” wskazał człowieka roku 2024: został nim Donald Trump (znów), spoglądający dumnie z okładki stary-nowy prezydent USA. Przypomnijmy, że osobą roku 2023 magazyn okrzyknął Taylor Swift. To był zarazem rok triumfu ekranowej „Barbie” i w ogóle kobiet. Ta różowa fala zaczęła opadać, „okazała się efemerydą, momentem kulturowym”, pisze na polityka.pl Michał R. Wiśniewski. Dla równowagi dodajmy, że internet w swojej masie za osobę roku uznał 72-letnią Francuzkę Gisèle Pelicot, która zeznawała przed sądem z odsłoniętą twarzą i doprowadziła do skazania 50 gwałcicieli. To jest odwaga godna okładki.

Komary w walce z malarią.ShutterstockKomary w walce z malarią.

Malarię roznoszą komary, a gdyby mogły też przeciw niej… szczepić? To przewrotna koncepcja, ale bardzo poważnie badana. Na tę groźną chorobę nadal zapada ok. 250 mln ludzi rocznie, jej szerzeniu sprzyjają, niestety, zmiany klimatu. Naukowcy szukają więc stale alternatywnych metod walki (nie mylić z medycyną alternatywną). Uczestnicy jednego z badań kładli ręce na siatkowanych kubkach, w których znajdowało się 50 samic komarów. Zamiast igły użyto naturalnej kłujki owadów. Z jakim efektem, pisze i ocenia znany czytelnikom polityka.pl dr Piotr Rzymski, profesor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Polityka 1.2025 (3496) z dnia 29.12.2024; To jeszcze nie koniec; s. 114
Reklama
Reklama