O Polityce

To jeszcze nie koniec

Michał R. Wiśniewski o grze The Witcher Michał R. Wiśniewski o grze The Witcher materiały prasowe
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty

„The Witcher” studia CD Projekt RED, najsłynniejsza seria polskich gier wideo, doczeka się kontynuacji. Sensacja: Geralta z Rivii zastąpi Ciri, jego przybrana córka. Baba wiedźmin? Kto to widział! Internet zapłonął. „Kto czytał książki Andrzeja Sapkowskiego, doskonale zdaje sobie sprawę, że to właśnie młoda adeptka wiedźmińskiego rzemiosła w pewnym momencie staje się główną bohaterką sagi”, przypomina na polityka.pl Michał R. Wiśniewski. Ale i dodaje: „Powiesz, że tak było w książkach, to powiedzą, że brzydka. Brzydka i feministka, na szczęście z dwoma mieczami”. Jednym na potwory, drugim na trolle z sieci.

Juliusz Ćwieluch o rowerachShutterstockJuliusz Ćwieluch o rowerach

W podkaście „Rowery, nie bajki” zaglądamy do świata bikefittingu. Obalamy mit, że długa i intensywna jazda musi wiązać się z bólem – dobrze ustawione siodełko może zdziałać cuda. Co jeszcze warto, a nawet powinno się w rowerze ustawić, żeby jeździć swobodnie i unikać kontuzji? Objaśnia Wojciech Marcjoniak z Cozmo Bike, uznawany za jednego z najlepszych bikefitterów w Polsce. „Wojtek dopasowuje rower do nas, a jak trzeba, to nas do roweru”, zachęca Juliusz Ćwieluch, gospodarz podkastu.

PolitykaOdchodzić po ludzku

Decyzja o przekazaniu bliskiej osoby pod opiekę specjalistycznego ośrodka to jedno z najtrudniejszych wyzwań emocjonalnych, jakie mogą nas spotkać. Tabu jest głębokie, system nieprzyjazny, koszty – również psychiczne – ogromne. W najnowszym odcinku naszego podkastu psychologicznego rozmawiamy o tym z dr Aleksandrą Tomaszek, psycholożką i psychotraumatolożką. Rozmowa ukazuje się w ramach specjalnego cyklu POLITYKI „Odchodzić po ludzku”, w którym zaglądamy na drugi kraniec życia, zastanawiając się, jak oswoić chorobę i śmierć naszych bliskich.

Dwie największe propisowskie telewizje stają na głowie, by wspomóc kandydaturę Karola Nawrockiego, ale brak im „kontentu”, więc snują opowieści głównie o jego rywalach: Rafale Trzaskowskim („salonowe dziecko”) i Szymonie Hołowni („podnóżek Tuska”). PiS znacznie skuteczniejszą machinę uruchomił w social mediach. Mało charyzmatyczny Nawrocki publikuje treści najbardziej angażujące, budując rozpoznawalność i deklasując pod tym względem nawet Sławomira Mentzena. Dlaczego „chłopak z bloków” prześcignął w sieci „króla TikToka” i co ma z tym wspólnego kotka Kaczyńskiego, analizuje na polityka.pl Michał Tomasik.

Marek Świerczyński o SyriiHussein Malla/AP/East NewsMarek Świerczyński o Syrii

Po upadku rządów Asada w Syrii najpopularniejszy geopolityczny wniosek jest taki, że to porażka Rosji i Iranu, stronników Damaszku. Ale nie cieszmy się tak bardzo – przestrzega na polityka.pl Marek Świerczyński. Odwrót Rosjan z Syrii, tymczasowy czy trwały, nie musi być sukcesem. Trzy okręty nawodne i jeden podwodny na wschodzie Morza Śródziemnego nie są tak istotne dla dużo większych sił NATO na tym akwenie. Ale gdyby przeszły na znacznie mniejszy Bałtyk, tutejszy bilans sił zmieniłby się dramatycznie na niekorzyść Sojuszu.

Polityka 52/53.2024 (3495) z dnia 17.12.2024; To jeszcze nie koniec; s. 146
Reklama
Reklama