Rozmawiamy o tym w numerze m.in. z Anną Woźniak-Starak, która w ubiegłym roku stworzyła program Kunszt wspierający polskich artystów rzemiosła we współpracy z technologami. W jego ramach mają oni możliwość zaprezentowania się na światowym forum, ale ważna jest też systematyczna praca nad zmianą sposobu myślenia o sztuce użytkowej. Na portret zbiorowy polskich autorów ceramiki unikatowej – od nestorów po młodych – przeznaczyliśmy kilkanaście stron, by pokazać ich trudny warsztat, nieprzewidywalność procesu twórczego i wyobraźnię. Kto miał okazję zobaczyć w pierwszej połowie roku w warszawskiej Galerii Narodowej Zachęta ekspozycję prac prof. Henryka Luli, ten wie, o jakim rodzaju mistrzostwa piszemy.
W poszukiwaniu piękna warto wybrać się także do Warszawy – stolica mocno rozszerza swoją ofertę kulturalną, także za sprawą nowych obiektów muzealnych. Zapraszamy na wspólny spacer architektoniczny – od Parku Akcji "Burza" – uznanym za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie, a wcześniej nagrodzonym Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI– po Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które bije rekordy oglądalności i recenzji kipiących od emocji. Małe galerie sztuki też kuszą wspaniałymi propozycjami, jak chociażby wystawa kapistów w galerii aTAK prowadzonej przez Krzysztofa Musiała, pioniera rynku komputerowego w Polsce, a obecnie właściciela jednej z najciekawszych prywatnych kolekcji sztuki w Polsce, o której nam opowiedział.
SALON nr 19 w sprzedaży:
- Od 4 grudnia 2024 r. w dobrych punktach sprzedaży prasy
- Już teraz w sklepie internetowym POLITYKI: https://sklep.polityka.pl/salon.html
- Od 4 grudnia 2024 r. w serwisie internetowym POLITYKA.PL - o ile jesteś już subskrybentem wersji Premium lub Uniwersum
Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku.