O Polityce

EUFONIE 2024 – alterfonie, muzyka przeszłości, wielkie dzieła

EUFONIE 2024 – alterfonie, muzyka przeszłości, wielkie dzieła.

Materiały partnera
Echa i pogłosy – hasło tegorocznej edycji – przypomina nam o tym, jak muzyka żyje w czasie, w nowych przetworzeniach i nieustającej ciekawości kolejnych pokoleń twórców. Jest zakotwiczona w wielkich kulturowych kodach, a wciąż poszukuje znaków wspólnych i przekracza granice. W listopadzie zapraszamy na muzyczną wędrówkę po naszym europejskim regionie i po Polsce.

Zbliżająca się 6 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, skierowana jest zarówno do miłośników klasyki, jak i do entuzjastów nowych brzmień - publiczności poszukującej inspiracji i muzycznych odkryć. Znakiem rozpoznawczym Eufonii jest różnorodność i bogactwo repertuaru, w tym utwory nieznane lub rzadko wykonywane w Polsce. Eufonie są miejscem spotkania znakomitych twórców i artystów, jak też różnych światów i wizji muzycznych, przestrzenią dźwiękowych transformacji i nowoczesnych interpretacji, dialogu tradycji z teraźniejszością.

3 przenikające się sekcje tegorocznej edycji Eufonii:

Alterfonie: Skalpel, Dobrawa Czocher & Goście, Gurdjieff Ensemble, Kwartludium & Jacaszek, Operomanija, La Tempête

Wielkie Dzieła: Elīna Garanča, Heroiny Muzyki Polskiej z utworami m.in. Joanny Wnuk-Nazarowej, jubileusz Pawła Szymańskiego, dzieła Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Mykietyna

Muzyka Przeszłości: Venceslao re di Polonia Antonio Caldary w wykonaniu {Oh!} Orkiestry Historycznej i solistów, The Sixteen, Marti & Gondko, Solamente Naturali, Bastarda

W programie festiwalu znalazły się 23 koncerty z udziałem znakomitych gwiazd światowego formatu. Przewodnikami w muzycznej podróży są artyści z Litwy, Łotwy, Słowacji, Czech, Chorwacji, Armenii, Anglii, Francji, Niemiec, USA, Szwajcarii oraz Polski. Festiwalowe koncerty to bogata paleta utworów łączących różne kraje, epoki, style i nurty muzyczne. Usłyszymy muzykę dawną (kompozycje twórców renesansu i baroku w znakomitym wykonaniu), jak i współczesną, w tym zamówienia festiwalowe, muzyczne eksperymenty. W tym dźwiękowym tyglu pełnym inspiracji, powstaje niepowtarzalna opowieść o nas i naszym regionie. Inspiracje, które znajdziemy w tegorocznym programie Eufonii, sięgają daleko poza Europę Środkowo-Wschodnią, do źródeł kultury łacińskiej i arabskiej. To zainteresowanie Orientem, muzyczne peregrynacje na Bliski Wschód.

Szósta odsłona festiwalu otwiera nowy rozdział w historii wydarzenia: po raz pierwszy festiwal zawita z koncertami poza Warszawę, po raz pierwszy w repertuarze znalazły się sceniczne wersje oper, z których każda ukazuje inne oblicze tego gatunku. Jedną z nich jest premiera „Czarnej maski” K. Pendereckiego na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, inną współczesna, niekonwencjonalna opera „Have a good day!” litewskich twórczyń, pełna odgłosów supermarketu, poruszająca problematykę konsumpcjonizmu i pracy kasjerek - emigrantek. Paweł Mykietyn zaprezentuje „Pasję wg św. Marka” - swoją interpretację gatunku kojarzonego przede wszystkim z okresem baroku, nadając mu nowoczesną formę. Festiwalowi od pierwszej edycji towarzyszą dzieła maestro Krzysztofa Pendereckiego. Obok wspomnianej opery, aż cztery razy podczas festiwalu usłyszymy „Siedem bram Jerozolimy”: w Krakowie, Warszawie, Lusławicach i Dębicy – miejscu urodzenia wielkiego polskiego kompozytora.

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Narodowe Centrum Kultury

Program festiwalu i bilety: www.eufonie.pl

Więcej informacji/ aktualności https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/festiwal-eufonie/koncerty

Reklama
Reklama