„Dzieje Rumunów”. Na drugim końcu Karpat. Nowy Pomocnik Historyczny „Polityki”
Artykuł w wersji audio
Rumunia jest stosunkowo młodym państwem, powstała w połowie XIX w., ale swych korzeni od początku istnienia poszukiwała w starożytności. Bywało, że genealogie te silnie mitologizowano. Nie zmienia to faktu, że kraj objął ziemie na wielkim pograniczu kultur, z bogatą przeszłością, gdzie odcisnęły się wszelakie polityczno-społeczne zwroty w dziejach Europy Południowo-Wschodniej. Rumunia i Rumuni są spadkobiercami tej historycznej spuścizny.
Jak ta spuścizna wyglądała i wygląda, jak Rumuni się w niej mościli i moszczą, co do niej dodawali i dodają oraz jakie koleje losu przechodziło ich państwo – o tym opowiadamy w tym Pomocniku.
Dziś Rumunię odkrywa coraz liczniejsze grono Polaków, wyjeżdżając tam w celach turystycznych, poznawczych, niektórzy decydują się też na zamieszkanie na ziemiach karpacko-naddunajskich i podjęcie tam pracy. Podążmy zatem za ich ciekawością do Rumunii.
Zapraszamy do lektury, a także do wysłuchania uzupełniającej wydanie rozmowy Agnieszki Krzemińskiej z Bogumiłem Luftem w podkastowym cyklu „Polityki o historii”.
Pomocnik Historyczny „Dzieje Rumunów” już w sprzedaży w wersji papierowej, cyfrowej i w formie audiobooka:
- Od 13 listopada w dobrych punktach sprzedaży prasy
- Już teraz w naszym sklepie internetowym
- Od 12 listopada w serwisie Polityka.pl, o ile jesteś już subskrybentem wersji Premium lub Uniwersum.
To wydanie Pomocnika Historycznego ukazuje się dzięki wsparciu finansowemu Rumuńskiego Instytutu Kultury w ramach programu Publishing Romania.
Support for this publication has been provided by a grant from the Romanian Cultural Institute’s Publishing Romania program.