Zapraszamy na 28. edycję Festiwalu Nauki w Warszawie. Już od 20 września!
W dniach 20 – 29 września 2024 w Warszawie odbędzie się 28. edycja Festiwalu Nauki – największego i najstarszego święta nauki. Na publiczność czeka ponad 900 wydarzeń popularnonaukowych organizowanych przez 115 jednostek! W tym 417 spotkań ogólnodostępnych i 5 wystaw.
W ramach Festiwalu Pulsar zaprasza na dwie dyskusje w sobotę 21 września w Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), Stara Biblioteka, sala nr 107. Wstęp wolny.
Godz. 14:00 Pnie, gałęzie, patyki. Czy faktycznie wszystko zaczęło się od kamienia?
Prowadzenie: Katarzyna Czarnecka, rozmówczyni: Agnieszka Krzemińska
Godz. 15:30 Skromność, nieśmiałość, monogamia. Czy tym cnotom rzeczywiście hołdują samice?
Prowadzenie: Katarzyna Czarnecka, rozmówczyni: Marta Alicja Trzeciak
Patronem 28. edycji Festiwalu Nauki jest Władysław Zamoyski - działacz społeczny, dzięki któremu tatrzańskie Morskie Oko znajduje się obecnie w granicach Polski. Zamoyski swoje ascetyczne życie poświęcił w całości służbie ojczyźnie i narodowi, a zwieńczył je przekazaniem całego majątku, wraz z Biblioteką Kórnicką, narodowi polskiemu, czynem świadczącym o tym, że sprawy kraju były dla niego najważniejsze.
W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki odbędą się m.in. wykłady, wystawy, warsztaty czy gry edukacyjne. Otwarte drzwi do instytucji badawczych pozwolą uczestniczyć w codziennej pracy naukowców i poznania nauki wszystkimi zmysłami. Zainteresowani, którym nie uda się dotrzeć na miejsce, będą mieli szansę uczestnictwa w niektórych wydarzeniach online.
„W tym roku pragniemy ponownie stworzyć atmosferę naukowego święta. Jesteśmy przekonani, że udział w Festiwalu Nauki pomoże lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także pozwali dowiedzieć się, na jakie pytania nauka szuka teraz odpowiedzi” – zaznacza dr Zuzanna Toeplitz, Dyrektorka Festiwalu Nauki.
W ramach Festiwalu odbędą się m.in. debaty, zorganizowane przez Radę Programową, o neutralności klimatycznej, społeczeństwie obywatelskim, zmianach geopolitycznych i przyszłości UE oraz zastosowaniach sztucznej inteligencji.
Goście Festiwalu będą mogli także uczestniczyć w spotkaniach całodniowych mających wiele różnorodnych atrakcji w postaci pokazów, wystaw, warsztatów, konkursów czy wycieczek naukowych. Do spotkań można dołączyć w dowolnej chwili ich trwania.
Każdy może znaleźć coś, co go w nauce interesuje - niezależnie od wieku i poziomu wykształcenia. Szczególną uwagę zwraca organizowane już po raz drugi wydarzenie: Dzień Nauki. W tym roku odbędzie się on na UW – 21 września, SWPS – 22 września i SGGW – 28 września. W tym roku Dzień Nauki na UW uświetni Marsz dla Nauki. Zapraszamy na spotkania z naukowcami i naukowczyniami z tych uczelni, ale także licznymi gośćmi z innych jednostek naukowych Warszawy.
Poza wydarzeniami podczas Dnia Nauki, UW organizuje także spotkania tj.: dyskusję o rządach ekspertów, wykorzystania sztucznej inteligencji w handlu, warsztaty z projektowania roślin czy filozoficzną grę terenową. Z kolei Politechnika Warszawska zaprasza m.in. na Festiwal Młodych Inżynierów czy na Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, gdzie Goście zapoznają z budową kokpitu współczesnego samolotu pasażerskiego Boeing 737 MAX oraz na warsztaty modelarskie - samodzielne składanie modelu szybowca PW-5 Smyk.
Współorganizatorami wspierającymi Festiwal finansowo i organizacyjnie, poza wymienionymi wcześniej, Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską, są także: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet SWPS oraz Akademia Leona Koźmińskiego.
Organizatorów i współorganizatorów łączy przekonanie, że o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać wiedzę i najnowsze odkrycia; również po to, by zyskiwać poparcie społeczne dla dalszego rozwoju nauki w Polsce.
W ramach Festiwalu również pracownicy i studenci innych stołecznych uczelni, instytucji i ośrodków naukowych organizują wydarzenia popularnonaukowe – w różnych grupach wiekowych i niekoniecznie wymaganym zaawansowaniu w poruszanej tematyce. Laicy mile widziani. Wydarzenia odbywają się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach seminaryjnych i doświadczalnych.
Liczymy, że sponsorem rządowym Festiwalu Nauki będzie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ze środków pochodzących z programu Społecznej Odpowiedzialności Nauki – rozstrzygnięcie konkursu dopiero 30 września. Sponsorem od wielu lat jest spółka Atende.
Partnerami wydarzenia są: Fundacja Empiria i Wiedza, która od dwóch lat wspiera Festiwal oraz Miasto Stołeczne Warszawa i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, dzięki którym co roku mogą odbywać się lekcje festiwalowe dla zorganizowanych grup szkolnych.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli jak co roku: Prezydent m.st. Warszawy, Prezes Polskiej Akademii Nauk oraz Przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich.
Patroni medialni Festiwalu: Gazeta Wyborcza, TVP3 Warszawa, Polityka, Wiedza i Życie, Świat Nauki, Pulsar - portal popularnonaukowy i Wszechnica. Z kolei Partnerem społecznościowym Festiwalu została Fundacja Marsz dla Nauki.
Program wszystkich wydarzeń i formularz zapisów na spotkania o ograniczonej liczbie miejsc dostępny jest na stronie Festiwalu Nauki: Program (festiwalnauki.edu.pl)
Festiwal Nauki inauguruje debatą „Neutralność klimatyczna - paląca sprawa”, która będzie dotyczyła wyzwań i rozwiązań związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej, kluczowej dla zapewnienia bezpiecznej przyszłości dla kolejnych pokoleń. Debata odbędzie się w piątek 20 września o godz. 18.00 w Audytorium Starej Biblioteki UW na Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Czym jest astrobiologia? Czy istnieje życie poza Ziemią? Jakie są najnowsze odkrycia w poszukiwaniu egzoplanet? Jakie wyzwania stoją przed naukowcami badającymi możliwość istnienia życia w kosmosie? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi poszukamy w trakcie wydarzenia „Biologia wśród gwiazd – czym zajmują się astrobiolodzy?” zaplanowanego na sobotę, 21 września na godz. 17.00 w Audytorium Starej Biblioteki UW na Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Jaka jest kondycja polskiego społeczeństwa obywatelskiego? Co współcześnie odpycha ludzi od zajmowania się sprawami publicznymi, a jakie sytuacje skłaniają obywateli do podejmowania wspólnych działań? – na te pytania odpowiedzą uczeni podczas niedzielnej debaty „Falujące społeczeństwo obywatelskie”, która rozpocznie się 22 września o godz. 17.00 w Audytorium Starej Biblioteki UW na Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Debata o zachodzących zmianach geopolitycznych i globalnym miejscu Unii Europejskiej, która będąc niezbywalną częścią zarówno układu euroatlantyckiego, jak i euroazjatyckiego, nie powinna opowiadać się po żadnej ze stron w konfliktogennej rywalizacji USA – Chiny, odbędzie się w piątek 27 września o godz. 18.00 w Auli prof. Jana Baszkiewicza, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW na Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Debata o sztucznej inteligencji „ChatGPT, Gemini i reszta: maszynki do generowania napisów czy wypowiadający się inteligentny byt?” planowana jest na sobotę 28 września, godz. 17.00 w Auli prof. Jana Baszkiewicza, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW na Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Cykl debat głównych zamknie dyskusja pod hasłem „Czy uczony jest artystą? Jaka jest relacja między nauką a sztuką?”. Podczas debaty zaplanowanej na 29 września na godz. 17.00, eksperci odpowiedzą na pytania czym różni się uczony od artysty? Czy w nauce kryterium piękna (teorii) odgrywa rolę, a w sztuce kryterium naukowej prawdy? Jakie są źródła inspiracji uczonych?
Podczas debaty, organizowanej w ostatnim dniu festiwalu, tj. w niedzielę 29 września, wręczona zostanie nagroda Złotej Róży za najlepszą książkę popularnonaukową ostatnich 12 miesięcy.
W dniu 26 września o godz. 18.00, w sali nr 107 Starej Biblioteki UW na Krakowskim Przedmieściu 26/28, odbędzie się rozmowa Laureatów nagrody „Złota Róża 2023” Januarego Weinera i Januarego Weinera 3. zatytułowana „Życie na Ziemi - od początku do końca”.
Ponadto odbędą się lekcje festiwalowe kierowane są do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przede wszystkim znajdujących się w Warszawie (obowiązuje wcześniejsza rejestracja https://festiwalnauki.edu.pl/ogloszenia/dla-szkol/28-festiwal-nauki-w-warszawie).
Od 7 do 30 września będzie trwać także zabawa terenowa polegająca na pobraniu ze strony Festiwalu krzyżówki, udania się pod wskazane adresy po pytanie do hasła. Haseł będzie 19, więc jest to okazja do zwiedzenia Warszawy i okolic oraz zobaczenia części jednostek organizujących tj. Muzeum Farmacji, Instytut Badań Literackich PAN, Instytut Nauk o Żywności SGGW, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, Wydział Chemii UW. Więcej informacji można znaleźć na stronie Zabawa terenowa (festiwalnauki.edu.pl).
Dodatkowo 6 października odbędzie się jeszcze piknik Wydziału Geologii UW.
Nieodłączną częścią Festiwalu Nauki jest plebiscyt publiczności na najlepsze/najciekawsze/najbardziej interesujące spotkania 28. Festiwalu Nauki w Warszawie!
W tym roku publiczność będzie oceniać organizatorów w trzech kategoriach: spotkania całodniowe, wykłady i pozostałe wydarzenia (m.in. warsztaty, spacery, seminaria). Głos będzie można oddać do 7 października.
Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy (przy takich spotkaniach widnieje adnotacja w programie, pod jakim adresem można się zarejestrować).
Więcej informacji na stronie: https://festiwalnauki.edu.pl/
Serdecznie zapraszamy do udziału w 28. edycji Festiwalu Nauki!