Katowice Kultura Natura, flagowy katowicki festiwal muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Program sześciu majowych koncertów, zaplanowanych między 14 a 22 maja, wędruje przez różne odcienie tęsknoty i różne rodzaje pragnień.
Zgodnie z nowymi obostrzeniami od połowy maja możliwa będzie organizacja niektórych wydarzeń kulturalnych w warunkach plenerowych. Korzystając z tego, organizatorzy festiwalu Katowice Kultura Natura zapraszają do wspólnego oglądania streamingów z koncertów w kinie plenerowym ustawionym specjalnie na tę okazję. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny, a publiczność zobowiązana będzie do zachowywania dystansu oraz noszenia maseczek.
W kinie plenerowym dostępne będą wszystkie koncerty festiwalu od 16 maja, od recitalu pianistycznego Alexandra Melnikova, który wykona utwory Schuberta, Brahmsa i Skriabina. Dzień później serię koncertów wokalnych rozpocznie recital Dorothei Röschmann i Wolframa Riegera, podczas którego zabrzmią pieśni Mahlera, Schumanna i Berga. 20 maja po raz pierwszy w Katowicach wystąpi Sonya Yoncheva, bułgarska sopranistka, występująca regularnie na deskach najważniejszych teatrów operowych świata. Z NOSPR pod batutą Domingo Hindoyana wykona francuskie pieśni Henri’ego Duparca. Znakomitych głosów nie zabraknie także 21 maja – zabrzmi wtedy opera „ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. Na zakończenie festiwalu, 22 maja, wystąpi ceniony zespół specjalizujący się w muzyce dawnej, Concerto Köln, z repertuarem obejmującym muzykę J. S. Bacha i A. Vivaldiego.
Inauguracyjnego koncertu festiwalu, zaplanowanego na 14 maja, nie będzie można zobaczyć podczas plenerowego pokazu. Zostanie zaprezentowany w internecie na stronie www.nospr.org.pl oraz za pośrednictwem medici.tv – największej na świecie platformy streamingowej poświęconej muzyce klasycznej. Orkiestrę poprowadzi Marin Alsop, jedna z najważniejszych współczesnych dyrygentek, a jako solistka w pieśniach Karola Szymanowskiego wystąpi Ewa Tracz. Podczas prób do tego koncertu Marin Alsop przeprowadzi kurs mistrzowski dla młodych dyrygentów i dyrygentek. Do uczestnictwa w nim zakwalifikowało się osiem osób, które pod okiem Marin Alsop poprowadzą próby orkiestry oraz zespołu kameralnego. Reportaż z kursu będzie miał swoją premierę na platformie medici.tv przed koncertem 14 maja.
Wszystkie zaplanowane streamingi odbywające się w ramach festiwalu będzie można śledzić nie tylko w plenerze, ale także w zaciszu własnego domu – za pośrednictwem strony www.nospr.org.pl i w social mediach NOSPR.