O Polityce

"Co ty byś zrobił, jakbyś Żyda u siebie znalazł?”

Polityka
To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.

25 października POLITYKA z premierą książki Anny Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu. Niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach. Ale zbyt wiele w jej życiorysie się nie zgadza. Pojawia się pytanie na ile jest autorką własnej legendy, a na ile uwierzyła w mit stworzony przez innych. Anna Bikont podjęła się niełatwego zadania weryfikacji.

Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.

Książka Anny Bikont to ważny głos w podejmowanej na nowo opowieści o historii Polski XX wieku. Autorka pisze w zgodzie z faktami wydobywanymi z ludzkiej pamięci i głębi archiwów. Historia Ireny Sendlerowej, społeczniczki, kobiety zaangażowanej w ratowanie żydowskich dzieci, komunistki, w całej swojej złożoności może być punktem wyjścia do przerobienia tej lekcji na nowo. Chociaż niełatwa to będzie lekcja.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Od 25 października „Sendlerowa. W ukryciu” razem z tygodnikiem POLITYKA w kioskach i salonach prasowych.

Można ją także zamówić na www.sklep.polityka.pl

Reklama
Reklama