Niezbędnik

Czy ludzkość stanie się gatunkiem cyfrowym?

6. Czy ludzkość stanie się gatunkiem cyfrowym?

Dla firm takich, jak Google czy Facebook, użytkownicy nie są osobami, tylko profilami, na które składa się zbiór danych pochodzących z drobiazgowej analizy zachowań. Dla firm takich, jak Google czy Facebook, użytkownicy nie są osobami, tylko profilami, na które składa się zbiór danych pochodzących z drobiazgowej analizy zachowań. Getty Images

Horyzontem rozwoju Homo sapiens ma być osobliwość – skok ewolucyjny, w wyniku którego zmienią się właściwości gatunkowe i powstanie nowa jakość. Przyczyną osobliwości ma być – przyspieszający wykładniczo – postęp technik przetwarzania informacji. Powoduje on, że dzisiejsze smartfony mają moc obliczeniową superkomputerów sprzed kilku dekad. Zmiana ilościowa umożliwia zmiany jakościowe i przybliża nadejście systemów sztucznej inteligencji zdolnych do konkurowania z człowiekiem, a z czasem go przewyższających. System AlphaGo Zero, zaprojektowany przez należącą do Google firmę DeepMind, samodzielnie opanował sztukę gry w chińską grę go, szybko stając się graczem nie do pokonania przez najlepszych nawet ludzkich konkurentów.

Zdaniem Raya Kurzweila, amerykańskiego wynalazcy i wizjonera, osobliwość jest nieunikniona i będzie polegać na połączeniu wymiaru biologicznego z technicznym, cyfrowym ludzkiej/społecznej egzystencji. Nowego stanu nie potrafimy sobie wyobrazić, szykujmy się doń, bo chodzi o perspektywę jeszcze pierwszej połowy XXI w.

Jak dobrze pójdzie, to najwyższą nagrodą za cyfrowo-gatunkową transformację będzie nieśmiertelność. Czy to realny scenariusz? Wierzy w to na pewno Kurzweil, podobnie jak wielu możnych przedsiębiorców z Krzemowej Doliny kierujących największymi korporacjami cyfrowego świata.

W istocie jednak zmiana już się dokonała. Dla firm takich, jak Google czy Facebook, użytkownicy nie są bowiem osobami, tylko profilami, na które składa się zbiór danych pochodzących z drobiazgowej analizy zachowań. Każdy lajk, każdy komentarz, kliknięta reklama plus dane lokalizacyjne ze smartfona – czyli wszystko, co zostawia elektroniczny ślad – są gromadzone i przetwarzane przez algorytmy cyfrowych korporacji.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Pytania zasadnicze; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy ludzkość stanie się gatunkiem cyfrowym?"
Reklama