Ja My Oni

Naznaczone

Dzieci uzależnionych. Jakie odciska to piętno?

Alkohol niszczy komórki nerwowe w specyficzny sposób, wybiórczo. Alkohol niszczy komórki nerwowe w specyficzny sposób, wybiórczo. Jonathan Knowles / Getty Images
Jakie piętno na dzieciach odciskają uzależnienia rodziców.
Dzieci pijących w ciąży matek często odstają od rówieśników.Getty Images Dzieci pijących w ciąży matek często odstają od rówieśników.

Rozdział 1. Nikola

„Pijana urodziła”. Wyszukiwarka internetowa znajduje ponad 2 mln informacji z taką frazą. Z miast, miasteczek i wsi. Wiadomo, jak bardzo pijana była matka. Wiadomo, ile promili miał noworodek. Ale jak wyglądało jego życie później? Tu jest próżnia.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że po alkohol sięga 15–40 proc. kobiet w ciąży, choć nie zawsze świadomych swego stanu.

Nikola. Matka zaczęła ją rodzić na ulicy, przed popularnym w Gdyni barem mlecznym. Miała ze sobą siatkę z piwem. Było lato 2010 r.

– Piłam, piłam – piweczko jedno – mówiła ratownikom z karetki pogotowia.

– Coś jest z dzieckiem nie tak. Jakieś malutkie. Pani pewna, że ósmy miesiąc? – dociekał lekarz.

Matka miała we krwi 4,1 promila, córeczka – 4,27 promila. To niemal cud, że przeżyła. Nakręcono o niej dwa filmy. A właściwie o próżni, w której mieści się FASD – Fetal Alcohol Spectrum Disorders, czyli Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu.

Szacunki oparte na badaniach przeprowadzonych przez PARPA w 2014 r. wskazują, że w Polsce nie mniej niż 20 dzieci na 1000 (2 proc.) jest dotkniętych FASD w jego lżejszych i cięższych wariantach, w tym czworo na 1000 ma FAS – Fetal Alcohol Syndrome, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy. Jest ich zatem więcej niż tych z autyzmem czy zespołem Downa.

Nikolę dotknął FAS, najcięższa forma zaburzeń wynikających z kontaktu płodu z alkoholem. Oprócz uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego występują tu także wyraźne oznaki zewnętrzne: zaburzenia masy i długości ciała, oraz tzw. dysmorfie – małogłowie, spłaszczona środkowa część twarzy, krótki, zadarty nos, brak rynienki podnosowej, cienka górna warga, mała żuchwa.

Ja My Oni „Nałogi” (100162) z dnia 24.02.2020; Kogo się krzywdzi; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Naznaczone"
Reklama