Ja My Oni

Boska pasja

Tworzenie jak uzależnienie

Z perspektywy gatunku ludzkiego twórczość można postrzegać jak narkotyk, któremu trudno powiedzieć nie. Z perspektywy gatunku ludzkiego twórczość można postrzegać jak narkotyk, któremu trudno powiedzieć nie. Getty Images
Skąd bierze się w człowieku narkotyczna potrzeba twórczości.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 37. „Nałogi, natręctwa, manie”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Co motywuje człowieka do tego, że chce wydać z siebie plon, zmieniać zastaną rzeczywistość, a pewne czynności pragnie wykonywać po swojemu? Co motywuje nas, by wciąż ulepszać przedmioty i upiększać swoje otoczenie? Co sprawia, że niektórzy całe swoje życie poświęcają twórczości?

Czy każdy to ma

Kreatywność jest jedną z bardziej pożądanych współcześnie kompetencji. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne (World Economic Form) uznało kreatywne myślenie za jedną z trzech najważniejszych umiejętności potrzebnych człowiekowi w 2020 r. Dwie pozostałe kompetencje też nierozłącznie wiążą się z twórczością. To kompleksowe rozwiązywanie problemów i krytyczne interpretowanie złożonej rzeczywistości.

Silna potrzeba twórczego myślenia przekłada się na wysiłek, który zostaje włożony w stymulowanie tej cechy na różnych etapach życia. Rodzice, pragnąc wychować twórcze dzieci, wypełniają ich czas atrakcjami dla ciała i ducha oraz zapisują je na niezliczone zajęcia dodatkowe. Nauczyciele uczestniczą w szkoleniach z zakresu kreatywności i zachodzą w głowę, jak włączyć proponowane metody twórczego myślenia w przeładowaną podstawę programową. Firmy prześcigają się w sposobach stymulowania zdolności do kreacji swoich pracowników, wysyłając ich na kursy o coraz bardziej wyrafinowanych nazwach.

Fakt powszechnego stymulowania kreatywności nie oznacza jednak, że rodzimy się mało twórczy.

Ja My Oni „Nałogi” (100162) z dnia 24.02.2020; Jak się wpada w nałóg; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Boska pasja"
Reklama