Spektakularne MCK w Katowicach: zajrzyj do środka!
MCK w Katowicach zwycięzcą Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2015!
7 czerwca 2016
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostało zwycięzcą piątej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. To już drugi zwycięzca ze stolicy Śląska w niedługiej przecież historii wyróżnienia. Przysłowie mówi, że do trzech razy sztuka. Tym razem wyszło jednak na to, że do czterech, bo pracownia JEMS Architekci odebrała najwyższy laur, trafiwszy do finału nagrody właśnie po raz czwarty.
Zobaczcie, jak MCK w Katowicach wygląda z zewnątrz – i zajrzyjcie do środka.
Zobaczcie, jak MCK w Katowicach wygląda z zewnątrz – i zajrzyjcie do środka.
Juiusz Sokołowski/mat. pr.
Otóż mniej więcej w jednej trzeciej długości bryła budowli nagle „zapada się”, tworząc ukośny, nieregularny, pokryty trawą kanion, którym można przejść na drugą stronę.
Juiusz Sokołowski/mat. pr.
To właśnie ów niezwykły pomysł sprawił, że projekt pracowni JEMS Architekci wygrał międzynarodowy konkurs, a dziś zachwyca jako gotowa realizacja.
Juiusz Sokołowski/mat. pr.
Nowy obiekt odnosi się jakoś do stojącej po sąsiedzku ikony modernistycznej architektury – słynnego Spodka projektu Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego z 1962 r. Mimo wielkich rozmiarów budowla idealnie wpisuje się w przestrzeń i w żadnym fragmencie nie dominuje nad otoczeniem.
Juiusz Sokołowski/mat. pr.
Projektanci częściowo zagłębili gigantyczne Centrum pod ziemią, ale też wymyślili ów niezwykły kanion, który pozwolił na stworzenie interesującej perspektywy widokowej na Spodek, a przy okazji symbolicznie odtworzył historyczny szlak wiodący z Bogucic do Katowic.
Juiusz Sokołowski/mat. pr.
Budynek praktycznie w całości jest utrzymany w czarnych barwach, w naturalny sposób kojarzących się z węglem. Taki kolor mają kryjące dach papy, asfalt ścieżek, beton schodów, balustrady, żwirowe wykończenie terenów zielonych oraz ażurowe stalowe siatki przykrywające elewację. Także główny hol nieregularnymi załamaniami ścian i sufitu przypomina nieco wielką kopalnianą grotę.
Jacek Mroczkowski/mat. pr.
Bezkolumnowa sala wielofunkcyjna pomieści nawet 10 tys. osób, Sala Audytoryjna – 600, a Sala Bankietowa – 1000.
Juiusz Sokołowski/mat. pr.
Dodatkowo do dyspozycji jest 18 sal konferencyjnych z możliwością ich podziału na 26 modułów oraz restauracje, kawiarnie, saloniki itp.
Juiusz Sokołowski/mat. pr.
Fachowcy zgodnie podkreślają niezwykłą przejrzystość funkcjonalną tego kongresowo-koncertowo-wystawienniczego kombinatu.
Juiusz Sokołowski/mat. pr.
Nie sposób się tu zgubić, układ przestrzenny jest bardzo czytelny i łatwy w nawigacji. Trzeba mieć nadzieję, że ci, którzy dostali do zarządzania ten niezwykły obiekt, potrafią tchnąć w niego życie.