Które typowo polskie potrawy najlepiej zaprezentują Polskę kibicom, odwiedzającym nasz kraj przy okazji Euro 2012? W głosowaniu wybrali Państwo następujące dania - ułożyliśmy je w kolejności liczby zdobytych głosów, od miejsca pierwszego. Tutaj komentarz Piotra Adamczewskiego do wyników naszej zabawy.
Radosław Drożdżewski/Wikipedia
I miejsce - 31,3 proc. głosów. Żur z jajkiem na twardo i białą kiełbasą - wzbudzająca wśród cudzoziemców największy zachwyt polska zupa, ceniona także przez rodaków i prosta w przygotowaniu.
quinn.anya/Flickr CC by SA
II miejsce - 14,4 proc. głosów. Barszcz czerwony z pasztecikiem jest nieodzownym daniem, zwłaszcza nad ranem po całonocnej hulance.
Zygmuntowicz/REPORTER/East News
III miejsce - 12,4 proc. głosów. Zrazy zawijane z kaszą gryczaną - w kuchni Radziwiłłów takie zrazy przygotowywano od święta lub gdy spodziewano się gości, którym chciano zaimponować.
Agnieszka Kantaruk/BEW
Schab ze śliwką (9,7 proc. Państwa głosów) - danie, o którym można powiedzieć, że wywodzi się z kuchni staropolskiej, gdzie stanowiło ozdobę magnackich stołów.
Piotr Blawicki/East News
Pączki (7,4 proc. Państwa wskazań) - w całej Europie znane są jako przemysłowo wytwarzane donuts. Czy pokażemy kibicom, jak smakują naprawdę?
jamesdkirk/Flickr CC by SA
Miejsce VII: kurczę po polsku faszerowane wątróbką z koperkiem i bułką (4,2 proc. głosów) - klasyczna polska kuchnia: pyszna i efektowna na półmisku.
Mariuszjbie/Wikipedia
Miejsce VIII: Zupa grzybowa (4 proc. głosów) - łącząca walory świąteczne ze zwykłym jesiennym obiadem, gdy sezon na podgrzybki, maślaki czy gąski w pełni.
East News
Śledzie w śmietanie (3,1 proc.) - powszechne porzekadło alkoholowe głosi, że ta ryba lubi pływać. Ale Państwa zdaniem nie podbijemy nim kibicowskich podniebień.
VI/Wikipedia
Pierwszą dziesiątkę zamykają: zimne nóżki (galaretka wieprzowa) - najbardziej tradycyjna polska przekąska, ale - Państwa zdaniem - powinniśmy ją pozostawić dla siebie (ledwie 2,5 proc. głosów).