Wielu uważa je za najpiękniejsze stworzenia na Ziemi. Koty. Generalnie dzielę się na dwie duże grupy:felinae (koty małe i średnie)oraz panterenae(te największe). Rzeczywiście, niektóre są tak piękne, że trudno wyobrazić sobie, czego musiał użyć stwórca, by je powołać do życia. Niestety, wiele z nich nie przetrwa najbliższych dziesięcioleci. Niektóre odchodzą na naszych oczach.
cathouse-fcc.org/materiały prasowe
Taraj (Azja Południowo-Wschodnia). Wspaniały rybak. Chociaż nieduży (do 8 kg) potrafi upolować rybę znacznie większą od siebie. Ma błonę pławną między palcami łap. Przez futro woda nie dociera do jego skóry. Zagrożony. Chroniony konwencją CITES.
Moni Selter / Flickr/materiały prasowe
Tygrys sumatrzański. Ma tak piękne i miękkie futro, że już dawno temu stało się ono najdroższym futrem świata. M.in. z tego powodu niemal wytrzebiony. W warunkach naturalnych żyje już tylko od 250 do 500 osobników. Chroniony wszelkimi konwencjami.
Malene Thyssen/Wikipedia
Margaj (Ameryka Południowa). Nieduży kot, który jest najlepszym drzewołazem. Jako jedyny opanował sztukę schodzenia z drzew głową w dół. Skacze po drzewach, jak wiewiórka. Potrafi też naśladować głosy zwierząt (głównie małp). Chroniony konwencją CITES.
cathouse-fcc.org/materiały prasowe
Lampart amurski (rosyjski Daleki Wschód). Prawie wytępiony ze względu na swoją urodę. Niegdyś żył też w Chinach. W naturze pozostało tylko 30 – 50 osobników. Stan najwyższego zagrożenia w czerwonej księdze IUCN. Najprawdopodobniej nie przetrwa.
Cburnett/ Henry Doolory Zoo, Nebraska/materiały prasowe
Jaguar (Ameryka Południowa). Najsilniejszy z kotów, ma też najmocniejszy uścisk szczęk wśród zwierząt lądowych. Pływa, skacze po drzewach i zabija. Prawdziwy terminator. Objęty przez IUCN kategorią średniego ryzyka ze względu na uszczuplenie habitatu.
Cathleena Beams/Wikipedia
Pantera mglista (Południowo-Wschodnia Azja). Jej nazwa bierze się z umaszczenia, które przypomina formacje chmur na niebie. Bardzo silny i groźny kot, chociaż niezbyt duży (do 25 kg). Większość czasu spędza na drzewach. Chroniony konwencją CITES.