Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Wielu kandydatów na komisarzy nie okazało ani wizji, ani ambicji, ale posłowie popierają ich, jakby wierzyli, że sumą wszystkich minusów jest plus.
Daniel Cohn-Bendit

eurodeputowany Zielonych
Mimo że nie wszyscy komisarze zaprezentowali się jako dobrzy specjaliści, posłowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili nowy skład Komisji Europejskiej. Nie od dziś wiadomo, że Unia powinna ostro ruszyć z kopyta i zmierzyć się z kryzysem gospodarczym, zmianami klimatycznymi czy zależnością energetyczną. Przed UE nie tylko twarda rywalizacja z USA czy z Chinami, ale też poważna debata na temat biedy i sprawiedliwego podziału unijnych środków. Coś w tej matematyce Cohn-Bendita jest.

 

Kobiety są moją sekretną bronią.
Boiko Borisow

premier Bułgarii
Ponieważ rośnie liczba kobiet w otoczeniu premiera, można by przypuszczać, że Borisow stał się nagle zagorzałym feministą. Jednak premierowi Bułgarii nie tyle idzie o parytety, co o walkę z korupcją, z powodu której Bułgaria straciła część unijnych funduszy. Według badań Banku Światowego udział kobiet w parlamentach wyraźnie zmniejsza korupcję, m.in. dlatego, że to panie zazwyczaj opiekują się dziećmi i dlatego w sferze zawodowej niechętnie robią coś, co naraziłoby ich rodzinę na niebezpieczeństwo. Stąd rządowy pomysł, aby odbudowę wizerunku Bułgarii oddać w ręce kobiet. Gdzie diabeł nie może…

 

Hiszpania to nie Grecja.
Emilio Botín

prezes hiszpańskiego banku Santander
Hiszpania jako jedyny duży kraj UE nie zanotuje wzrostu w 2010 r. Ale jej kłopoty gospodarcze różnią się od tych, z którymi zmaga się Grecja. Jak na razie Hiszpania radzi sobie bez pomocy z zewnątrz, a jej problemy nie dotyczą zadłużenia publicznego, jak w Grecji, tylko przeinwestowania, głównie w nieruchomości i w turystykę.

Polityka 8.2010 (2744) z dnia 20.02.2010; Świat; s. 80
Reklama