Archiwum Polityki

Kolorowa jesień

Jeśli uważasz, że najlepsze lata masz już za sobą, przedstawimy ci wystarczającą liczbę powodów, abyś poczuł się młodziej. Podpowiemy, jak zmobilizować siły witalne, poprawić nastrój,
[rys.] JR/Polityka

Byłoby miło się nie zestarzeć... Niestety, tego obiecać się nie da. Pewną pociechą jest to, że spośród ssaków lądowych i tak człowiek żyje najdłużej, choć może niektórzy chcieliby pójść w ślady żółwi i dożyć 150 lat. Zresztą stulatków przybywa na całym świecie; w Polsce na koniec 2008 r. żyło ich 3694.

Ze wszystkich kobiet najdłużej żyją Japonki (przeciętnie 86 lat) i wśród nich – jak ogłosiło na początku września tamtejsze ministerstwo zdrowia – jest najwięcej stulatek, bo aż 35 tys. Mają po 100, 105, 110 lat, a rekordzistka nawet 114. Mieszka na Okinawie, gdzie stulatków jest proporcjonalnie dwa razy więcej niż na całym japońskim archipelagu. To potwierdza spostrzeżenia badaczy: zdrowe odżywianie i łagodny klimat sprzyjają długowieczności.

Ostatni raport GUS na temat długości życia Polaków, opublikowany latem tego roku, pokazuje, że mężczyźni żyją przeciętnie już 71,3 lata, a kobiety 80 lat. To całkiem niezły wynik. Co prawda wśród 45 krajów Europy zajmujemy pod tym względem daleką lokatę (patrz wykres na s. 86), ale w porównaniu z początkiem lat 50. ubiegłego stulecia (rocznikowo rodziły się wtedy dzisiejsze 50- i 60-latki), przeciętna Polka żyje dziś 18 lat, a mężczyzna 15 lat dłużej. Czemu zawdzięczamy ten postęp?

Analiza danych zebranych przez GUS nie prowadzi do jednoznacznych wniosków. Bo z jednej strony kobiety miejskie żyją dłużej niż mieszkanki wsi, ale u mężczyzn wygląda to odwrotnie (przez ponad 20 lat zarówno mężczyźni jak i kobiety mieszkający na wsi żyli dłużej niż mieszczuchy, teraz zaczyna się to zmieniać). W Łodzi i na Śląsku wciąż najtrudniej dożyć sędziwego wieku, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy Podkarpacia i Podlasia. Z pewnością niewiele łączy oba te regiony z japońską wyspą Okinawa, ale może to tylko kolejny dowód na to, że długowieczność można sobie zapewnić pod każdą szerokością geograficzną.

Polityka 42.2009 (2727) z dnia 17.10.2009; Poradnik; s. 84
Reklama