Przedstawiamy Państwu drugi dodatek z cyklu „Przyrodniki POLITYKI”. Mają nam one pomóc lepiej poznać, a przede wszystkim zrozumieć przyrodę.
Pierwszy („Inteligent w ogrodzie”, POLITYKA 15) poświęciliśmy naszemu najbliższemu otoczeniu: ogródkom wokół domów i działkom, gdzie z początkiem wiosny zaczęliśmy sezon prac ogrodniczych. Teraz zapraszamy na wiosenny spacer za miasto. Nasze wydawnictwa, zawsze to podkreślamy, nie próbują zastępować branżowych publikacji, w tym wypadku opasłych atlasów ptaków, zwierząt lub grzybów. Zasadą nawigacyjną w tym i następnym dodatku jest podział środowiska na siedliska. Będziemy wędrować coraz dalej od domu.
Na krótkie spacery wybieramy z reguły podmiejskie łąki i nadrzeczne łęgi. I im przede wszystkim poświęcony jest ten dodatek. (W skrócie opisujemy też środowiska przyrodnicze pól i nieużytków). Zwracamy uwagę na walory wypoczynkowe, estetyczne (widoki, bukiety), kulinarne (zbiór roślin jadalnych) i zdrowotne (zioła). Przede wszystkim poznawcze: co żyje na łące i w łęgu; jak to żyjące rozpoznać?
Spacerujemy i oglądamy świadomie!
*
Ten dodatek przygotował Wiktor Pawłowski, profesor emerytowany, chemik (Uniwersytet Warszawski i AŚ w Kielcach), wielki miłośnik, znawca i fotograf przyrody, od lat autor „Polityki”.