On był prezydentem, ona piosenkarką. Historia tej miłości będzie historią Francji.
Jacques Séguéla
pisarz, francuski guru reklamy
Séguéla miał oczywiście na myśli romans i małżeństwo Nicolasa Sorkozy’ego i Carli Bruni. Obserwatorzy francuscy zauważają, że pani Carla w coraz większym stopniu staje się nową panią Pompadour: kobietą nie tylko wpływową, ale wręcz współrządzącą. Jej polityczni przyjaciele robią karierę, ponadto zmierza ona podobno do zmiany wizerunku prezydenta przez edukowanie go w świecie kultury wysokiej. „Cherchez la femme” – przecież to po francusku.
•
Jaka jest przyszłość kapitalizmu? Tak czy inaczej odpowiedź musi się odnosić do tych problemów, które dobrze rozwiązują kraje skandynawskie.
Jorma Ollila
prezes Nokii i Royal Dutch Shell
Ollila, twórca wszędzie podziwianego sukcesu Nokii, sam jest Finem, ale pochwała krajów skandynawskich nie wynika z lokalnego patriotyzmu. Rzeczywiście w licznych rankingach Skandynawowie wypadają doskonale: średnia spodziewana długość życia, poziom szkolnictwa, uczestnictwo w życiu publicznym, przywiązanie do egalitaryzmu. Kapitalizm skandynawski – model nadający się do eksportu? Aparaty Nokii na pewno eksportować łatwiej.
•
Nie ma mowy o kandydaturze, póki stanowisko nie istnieje.
Tony Blair
były premier Wielkiej Brytanii, poprzez swego rzecznika
Pani Glenys Kinnock, nowa minister rządu brytyjskiego ds. europejskich, zapewniła, że Londyn gorąco popiera kandydaturę Blaira na stanowisko pierwszego prezydenta Unii Europejskiej. Nie byłoby źle, gdyby na czele Unii stanął polityk w świecie znany, energiczny, ceniony, który by wyrwał z letargu Unię, która od lat – i bez skutku – deliberuje o swej przyszłości.