Nie czekając na medialne komunikaty pogodowe, możesz w każdej chwili sprawdzić w Internecie, czy ostrzeżeń dla twojego obszaru lub miasta nie ma na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – www.imgw.pl/index.php. Oprócz aktualnej prognozy pogody znaleźć tam można ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, także komunikaty biur regionalnych. Z kolei na stronie www.pogodynka.pl (także IMGW) są ciekawe linki, m.in. do mapy radarowej pokazującej przemieszczanie się opadów w ostatnim czasie i ich natężenie, do map piorunów, stanu wód w rzekach, zachmurzenia, wiatru i temperatury.
Warto odwiedzić także stronę new.meteo.pl przedstawiającą numeryczną prognozę pogody opracowywaną w Centrum Modelowania Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Są tam dwa modele prognozy – jedna na 48 godz. z rozdzielczością co 3 km. Wystarczy wybrać swoją miejscowość albo postawić kursor w odpowiednim miejscu na mapie Polski, by zobaczyć, jak będzie się zmieniać pogoda w okolicy co 3 godz. Drugi model pokazuje prognozę na 84 godz. (w przedziałach co 6 godz.) z rozdzielczością 13 km. Jest też codziennie komentarz synoptyka.
Mapa wyładowań atmosferycznych nad Polską, aktualizowana co minuta, jest na stronie www.gdziejestburza.pl. Pokazuje ona nie tylko, gdzie są burze, ale także jak przemieściły się w ciągu minionych 2 godz. Z kolei na stronie www.meteoalarm.eu są ostrzeżenia dla wszystkich krajów europejskich. Tak więc wystarczy odrobina chęci, by zorientować się, czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie. A na wszelki wypadek wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu.