Archiwum Polityki

Nagrody Historyczne Polityki od 1959

W tym roku mija 50 lat od przyznania po raz pierwszy Nagród Historycznych „Polityki”. W pięćdziesięciolecie wprowadzamy novum: stały termin ogłaszania Nagród – w tygodniu, na który

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych

Maciej Janowski, Magdalena Micińska i Jerzy Jedlicki, Dzieje inteligencji Polskiej do roku 1918, (IHPAN i Neriton)

Trójgłos o genezie i rozwoju inteligencji – jednego z ważniejszych segmentów struktur społecznych na ziemiach polskich od połowy XVIII w. do 1918 r. – dzięki imponującemu warsztatowi każdego z trzech Autorów – Macieja Janowskiego, Magdaleny Micińskiej i Jerzego Jedlickiego – dzięki jasnej i przekonującej konstrukcji każdego z tomów, jest znakomitą syntezą dotychczasowych dokonań naukowych. Nowe spojrzenia, wątki i wnioski. Klarowny, wartki język. (Juliusz Bardach)

Narracja historyczna o polskiej inteligencji urywa się formalnie na 1918 r., ale temat nie urywa się w tym miejscu. Tkanka inteligencji polskiej, z którą startowała II RP, uformowała się bowiem przed 1918 r. Jej promieniowanie sięgnęło także czasów PRL i spowodowało, że kultura polska, mimo próby narzucenia jej sowieckich wzorów, mimo wszystko kwitła i promieniowała własnym życiem. (Feliks Tych)

Timothy Snyder, Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę, (Znak)

„Tajna wojna” jest historią rywalizacji polsko-sowieckiej o rząd dusz na Ukrainie, rywalizacji, której Józewski był jednym z bohaterów. Jednocześnie jest pasjonującą historią gry wywiadów, szpiegowskich rozgrywek. Autor po mistrzowsku potrafi skupić uwagę czytelnika na szczególe, by następnie pokazać szersze tło, historyczny kontekst. (Marcin Zaremba)

Postać Henryka Józewskiego budziła zrozumiałe zainteresowanie badaczy już wcześniej. Praca Timothy’ego Snydera obejmuje jednak niemal nieznaną dotąd sferę działalności Józewskiego.

Polityka 18.2009 (2703) z dnia 02.05.2009; Historia; s. 90
Reklama