Archiwum Polityki

Nominacje. Film

Wiek XXI rozpędza się. Ani się obejrzeliśmy, a już pora rozpocząć przygotowania do kolejnej edycji Paszportów „Polityki”. W tym roku przyznamy je już po raz piętnasty, będzie zatem okazja do jubileuszowych podsumowań i wspomnień. Kiedy postanowiliśmy przyznawać nasze nagrody kulturalne, wyszliśmy z założenia, że nie chcemy nagradzać już nagradzanych (przynajmniej nie najważniejszymi nagrodami), lecz twórców młodych, rozpoczynających karierę. Od początku zwracaliśmy uwagę na artystów oryginalnych, poszukujących, nie poddających się wymogom ekspansywnej komercji. Symboliczny Paszport jest dowodem tożsamości potwierdzającym przede wszystkim talent, ale też umiejętność przekraczania granic – artystycznych i geograficznych. Wyróżniamy dzieła uniwersalne, które mają szanse dotrzeć nie tylko do krajowego odbiorcy.

O randze każdej nagrody najlepiej świadczą nagrodzeni. Nasi laureaci nie zawiedli. Adnotacja „Laureat Paszportu »Polityki«” pojawia się w biogramach wielu cenionych dzisiaj artystów, decydujących o kształcie polskiej kultury. Wkrótce do tej coraz dłuższej listy dopisane zostaną nowe nazwiska.

Jak zwykle do współpracy zaprosiliśmy znanych krytyków z prasy, telewizji i radia. W każdej z sześciu dziedzin (film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna) dziesięciu krytyków zgłasza po trzy kandydatury wraz z uzasadnieniem. Trzy kandydatury, które dostały największą liczbę zgłoszeń, otrzymują nasze oficjalne nominacje. Spośród tej trójki redakcyjna Kapituła wybierze laureata.

Rozpoczynamy od filmu. Następne nominacje w kolejnych pięciu numerach „Polityki”. Nagrody wręczone zostaną 8 stycznia 2008 r. podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Polskim.

Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku nagrodzeni zostali: Jacek Dehnel (literatura), Sławomir Fabicki (film), Maja Kleczewska (teatr), Grupa TWOŻYWO (sztuki wizualne), Agata Szymczewska (muzyka poważna), Fisz i Emade (muzyka popularna).

Polityka 46.2007 (2629) z dnia 17.11.2007; Kultura; s. 72
Reklama