Była miss Polski Agnieszka Kotlarczyk zginęła z rąk szaleńca utrzymującego, że miss była jego księżniczką, a on jej krasnoludkiem. John Hinckley (junior) śledził aktorkę Jodie Foster i zabiegał o jej względy. Kiedy go uprzejmie, lecz stanowczo odrzuciła, dokonał zamachu na prezydenta Ronalda Reagana. Przedtem wysłał jej list, w którym napisał: „Będziesz ze mnie dumna. Miliony Amerykanów będą mnie – będą nas kochać”. Niemal codziennie możemy przeczytać taką historię z życia gwiazd. „Zakochany” fan piszący listy, śledzący każdy krok. Takie sytuacje zdarzają się nie tylko wybrańcom.
Złośliwe nękanie (czyli na czym stalking polega)
Według amerykańskiej organizacji National Violence Against Women (zajmującej się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet) – stalking (z ang. skradać się, pozór) to świadome i złośliwe nękania obiektu swoich uczuć tak, że napastowany odczuwa strach i przerażenie. Czasem, by uciec od prześladowcy, zmienia miejsce zamieszkania lub pracy. Na stalking składają się: telefonowanie, wysyłanie esemesów i e-maili, składanie niemile widzianych podarunków czy kwiatów, a także groźby, zachowania agresywne, śledzenie, obserwowanie itd. Osoba dopuszczająca się takich działań to stalker.
Tego, że stalking jest odbierany przez ofiarę jako agresja lub przemoc, sprawca może sobie nie uświadamiać. Ba, może być przekonany, że postępuje normalnie, słusznie i właściwie, a jego zachowania to efekt pozytywnych emocji i uczuć, wyraz troski.
Należy pamiętać, że stalking to nie jest zwykła adoracja czy zazdrość. W przypadku zazdrości reagujemy gniewem lub agresją, gdy czujemy się mniej bezpieczni w naszym związku (partner okazał zainteresowanie inną osobą lub nas zdradził) i jesteśmy w pełni świadomi przeżywania tych emocji.