Czwarta edycja rewelacyjnego Planet Doc Review – największego w Polsce festiwalu i forum dyskusyjnego poświęconego dokumentowi – rozpocznie się w Warszawie 11 maja i potrwa do 20. Spośród 52 znakomitych pełnometrażowych filmów, prezentowanych w stołecznej Kinotece, polecamy w szczególności następujące tytuły:
Irak w kawałkach,
reż. James Longley, prod. USA
Nominowany do Oscara, pozbawiony propagandowej otoczki obraz życia codziennego pod amerykańską okupacją. Trzy części filmu prezentują trzy odmienne punkty widzenia na to, co się dzieje w Iraku. Oglądamy Bagdad oczami dziecka, polityczną walkę szyitów w Naseriji i radość Kurdów cieszących się z możliwości ustanowienia własnego państwa.
Zagubione dzieci Buddy,
reż. Mark Verkerk, prod. Holandia
Historia buddyjskiego mnicha, niegdyś tajskiego boksera, który organizuje szkoły przetrwania dla biedoty, sierot i narkomanów w okolicach Birmy i Tajlandii. Jego nietypowe zachowanie, wygląd i postępowanie z trudem znajdują zrozumieniu młodych podopiecznych. Dyskretne studium przełamywania barier, odzyskiwania zaufania i utraconej wiary w siebie.
37 zastosowań martwej owcy,
reż. Ben Hopkins, prod. Wielka Brytania
Tragikomiczny portret podbijanego i gnębionego przez wrogie supermocarstwa dumnego narodu Kirgizów. Coś dla Polaków cierpiących na kompleks Rosjan i Niemców.
Czarne słońce,
reż. Gary Tarn, prod. Francja/USA
Wyrafinowana, szokująca chwilami spowiedź nowojorskiego malarza i filmowca Huquesa de Montalembert, który stracił wzrok. Złodzieje oblali jego twarz terpentyną, lekarze nie byli w stanie zapobiec ślepocie, ale on uparł się, że nie przeszkodzi mu to w realizacji marzeń.