Podczas ważnej i trudnej wizyty na Ukrainie Jan Paweł II odwiedził Kijów i Lwów. Na fot. z prezydentem Leonidem Kuczmą w czasie powitania na lotnisku. Relacja naszego wysłannika – s. 15.
Kuba.
75-letni Fidel Castro zasłabł w Hawanie podczas wygłaszania przemówienia, co wywołało falę spekulacji na temat jego stanu zdrowia. Castro dokończył przemówienie w kilka godzin później ze studia „To wszystko przez upały. Jestem cały i zdrów. Rewolucjoniści nie idą na emeryturę” – skomentował swoje zasłabnięcie.
Peru.
Poszukiwany w całej Ameryce Łacińskiej Vladimiro Montesinos, szef wywiadu blisko związany z byłym prezydentem Alberto Fujimorim, został zatrzymany w Wenezueli, a następnie deportowany do Peru. Zamieszany w liczne afery korupcyjne i kryminalne Montesinos uciekł z kraju w październiku ub.r., a Fujimori schronił się w Japonii.
Turcja.
Trybunał Konstytu-cyjny zakazał działalności proislamskiej Partii Cnoty, głównego ugrupowania opozycyjnego w kraju. Zakaz obowiązuje przez 5 lat. Partia Cnoty miała 102 mandaty w parlamencie, trybunał odebrał je tylko dwóm posłom tej partii. W 1998 r. zdelegalizowana została jej poprzedniczka Partia Dobrobytu. Prawdopodobnie partia znów zmieni nazwę, choć wcześniej może dojść w niej do rozłamu.
Francja.
Pól miliona gejów, lesbijek i transwestytów wzięło udział w pochodzie, który przemaszerował ulicami Paryża. W pierwszym szeregu znaleźli się: socjalistyczny mer Paryża Bertrand Delanoe, który nie ukrywa swej przynależności do tej wspólnoty, lider komunistów Robert Hue oraz kandydat na prezydenta z ramienia Zielonych Alain Lipietz.
Białoruś.
„Wizyta papieża na Ukrainie może ostatecznie popsuć stosunki między katolikami a prawosławnymi” – mówił w Brześciu patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksij II (na fot.