Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Jestem ateistką, a jeśli ateistka i papież myślą podobnie o Europie, to musi być w tym jakaś prawda.
Oriana Fallaci
Słynna włoska dziennikarka rozczytuje się w papieżu Ratzingerze. Znalazła w nim bratnią duszę, bo Benedykt XVI wzywa Europę, by otrząsnęła się z nienawiści do siebie. „Europa przestała być Europą, jest Eurarabią”, czyli ulega coraz bardziej muzułmanom – uważa Fallaci. Gwałtowne ataki królowej politycznej niepoprawności zaprowadziły ją na razie przed włoski sąd. Włoscy muzułmanie oskarżyli Fallaci o szerzenie nienawiści do islamu i jego wyznawców. Umierająca na raka dziennikarka odmówiła stawienia się na proces.

 

R

ząd iracki nie ma nic wspólnego z rokowaniami z rebeliantami.
Dżalal Talabani
prezydent Iraku
Waszyngton przyznał ostatnio, że Amerykanie pośredniczą w pertraktacjach z przywódcami rebelii. Nie pośredniczą, tylko prowadzą je na własną rękę – odciął się prezydent Talabani. Trudno się więc połapać, kto z kim i o co paktuje. Najprawdopodobniej chodzi o przywódców sunnickiej mniejszości, która zorientowała się, że wskutek bojkotu styczniowych wyborów została na politycznym aucie i teraz chce wejść do oficjalnej gry. I dobrze, tylko czemu w tej ważnej sprawie Amerykanie nie mogą się dogadać z irackim rządem, który sami popierają?

 

J

esteśmy krajem złożonym z mniejszości, a w takim kraju nie przebiera się w prawach człowieka jak w ulęgałkach.
Paul Martin
premier Kanady
Parlament Kanady przyjął ustawę legalizującą małżeństwa osób homoseksualnych i zrównał ich prawa z prawami małżeństw heteroseksualnych.

Polityka 27.2005 (2511) z dnia 09.07.2005; Świat; s. 48
Reklama