Osoby, które chciałyby jeszcze zgłosić swą kandydaturę na prezydenta, w tym Włodzimierz Cimoszewicz, na decyzję o starcie mają czas do 16 sierpnia, ponieważ do tego dnia należy zarejestrować komitety wyborcze (tysiąc podpisów poparcia dla komitetu, zgoda kandydata na udział w wyborach, oświadczenie lustracyjne, dane pełnomocników). Od momentu zarejestrowania można formalnie zbierać podpisy pod kandydaturą. Włodzimierz Cimoszewicz podobno zaczyna się łamać i nie wyklucza już tak stanowczo kandydowania, zwłaszcza że zbierane podpisy poparcia (na razie nieformalnie, potem trzeba je zbierać na nowo) dają mu szansę zostania „kandydatem obywatelskim”, a Cimoszewicz nie chce reprezentować jedynie SLD.
25 sierpnia upływa termin zgłaszania kandydatów do PKW i dostarczania 100 tys. podpisów pod tymi kandydaturami. Inne kluczowe daty: do 19 września ogłoszony zostanie oficjalny komunikat o kandydatach na prezydenta, a między 24 września i 7 października odbędzie się kampania medialna.
W kalendarzu parlamentarnym natomiast do 6 sierpnia należy powiadomić Państwową Komisję Wyborczą o zamiarze zgłoszenia kandydatów na parlamentarzystów, a do 16 sierpnia zgłosić listy wyborcze. Do 26 sierpnia PKW wylosuje jednolite numery dla list okręgowych.
Ruszyła też procedura lustracyjna kandydatów na prezydenta RP. Na pierwszy ogień poszedł prof. Zbigniew Religa. Jako senator składał on już oświadczenie tyczące ewentualnej współpracy z organami bezpieczeństwa państwa w latach 1944–90. Sąd Lustracyjny sprawdzi teraz, czy jest ono prawdziwe.
Państwowa Komisja Wyborcza przekazała nadto sądowi oświadczenia lustracyjne (bądź informacje, że zostały one złożone wcześniej) Marka Borowskiego, Macieja Giertycha oraz Zbigniewa Rolińskiego, bo tylko ich komitety zostały na razie formalnie zarejestrowane.