W dorocznym plebiscycie organizowanym przez branżowy miesięcznik „Press” wręczono prestiżowe nagrody Grand Press za najwybitniejsze osiągnięcia dziennikarskie roku.
• Za najlepszy tekst publicystyczny uznano „Nie puka się trumną o próg” autorstwa naszej koleżanki Ewy Winnickiej (napisany we współpracy z Mariuszem Czubajem). Artykuł-esej powstał po śmierci Jana Pawła II. To bodaj najważniejsze zbiorowe przeżycie mijającego roku było pretekstem do pokazania, co nasza cywilizacja uczyniła ze śmierci i umierania. Śmierć została zmedykalizowana, oddana lekarzom i szpitalom. Porzucając staroświecką obyczajowość, oduczyliśmy się żegnać najbliższych, towarzyszyć im wtedy, kiedy są naprawdę samotni...
Warto podkreślić, że w tym roku, wśród ośmiu dziennikarzy nominowanych do nagrody Grand Press w dziedzinie publicystyki, aż pięcioro to nasi koledzy. Oprócz Ewy byli to – Marcin Kołodziejczyk z tekstem „Sumienni” (o szpitalach, w których lekarze odmawiają uzasadnionej prawnie aborcji), Igor T. Miecik z „Ani kroku wstecz” (raport o rosyjskich podręcznikach historii), Bianka Mikołajewska z artykułem „Bracia spod znaku bliźniąt” (sylwetki Jarosława i Lecha Kaczyńskich) oraz Paweł Walewski z „Prawdę mówiąc” (raport o tym, jak lekarze powinni komunikować pacjentom najgorsze: nieuleczalną chorobę, nie odbierając im przy tym nadziei). Ten ostatni artykuł i w ogóle publicystyka medyczna Pawła Walewskiego przyniosły mu jeszcze jedno wyróżnienie; polskie amazonki przyznały mu tytuł Rzecznika Chorych na Raka.
• W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nagrodę Grand Press zdobyła również dziennikarka „Polityki” Bianka Mikołajewska, nagrodzona za artykuły poświęcone osławionym kasom oszczędnościowym SKOK (nagrodę otrzymała wspólnie z Maciejem Samcikiem z „Gazety Wyborczej”).