Archiwum Polityki

Bardzo milcząca komisja

Episkopat powołał Kościelną Komisję Historyczną, która ma zająć się badaniem archiwów IPN dotyczących inwigilacji i represjonowania duchowieństwa przez organa bezpieczeństwa PRL. Efektem jej prac ma być publikacja na ten temat, która ukaże się najwcześniej za półtora roku. Episkopat liczy, że IPN oddeleguje do pomocy komisji swoich naukowców. Odbyło się już spotkanie komisji z prezesem Januszem Kurtyką, ale decyzja w tej sprawie nie zapadła.

Komisja miałaby też reagować w przypadku oskarżenia któregoś z duchownych o współpracę z bezpieką. Jak dotąd nie wiadomo, w jaki sposób gremium zamierza działać, ponieważ jego członkowie postanowili na razie nie wypowiadać się dla mediów. Informacji nie udziela też wybrany przez komisję jej rzecznik ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy Episkopatu: – Na razie nie mam żadnej decyzji na piśmie – mówi. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem komisja będzie bardziej otwarta dla dziennikarzy.

Komisji przewodniczy prof. Wojciech Łączkowski, specjalista z zakresu prawa finansowego i finansów publicznych, wykładowca UAM i KUL, wcześniej członek Rady Polityki Pieniężnej, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Zasiadają w niej także: historyk Kościoła ks. prof. Jerzy Myszor, autor „Leksykonu duchowieństwa represjonowanego w PRL w latach 1945–1989”; prawnik prof. Zbigniew Cieślak, nowy sędzia TK; ks. prof. Jacek Urban, wykładowca krakowskiej PAT, oraz ks. dr hab. Bogdan Stanaszek, który pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Komisji.

Polityka 47.2006 (2581) z dnia 25.11.2006; Ludzie i wydarzenia; s. 19
Reklama